Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Informace k cestování na krajské železnici od 15.12.2019

Od 15. prosince letošního roku začnou nejen na území Pardubického kraje platit nové železniční jízdní řády. V této souvislosti vstupuje v platnost nová smlouva o zajišťování železniční dopravní obslužnosti. Příštích deset let budou na území kraje zajišťovat tento druh dopravy dva dopravci.
Vedle Českých drah, které budou mít i nadále na starosti valnou většinu území, vstoupí do regionu soukromý dopravce LeoExpress. Ten vyjede na tratích 024 a 025 na Orlickoústecku a Králicku. Pardubický kraj pro usnadnění přestupů mezi dvěma dopravci, ale také v návaznosti na autobusy, zavádí slevu na pořízení karty IREDO. Počínaje 1. prosincem bude stát karta symbolických 30 korun namísto dosavadních 150 korun.
„Kartu IREDO, která platí v rámci cestování v našem a Královéhradeckém kraji, využívají především pravidelní cestující do práce, školy či k lékaři. Chceme v rámci nového jízdního řádu a fungování dvou dopravců co nejvíce usnadnit cestování především v rámci přestupu z Českých drah na LeoExpress a obráceně, ke kterému bude docházet v Ústí nad Orlicí. Namísto současných 150 korun zavádíme akční cenu 30 korun. Díky této kartě si cestující v nástupní stanici zakoupí jízdenku i mezi dopravci, a to jak železničními, tak autobusovými bez jakýchkoliv dalších povinností,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že sleva bude platná od 1. prosince do 30. ledna na všech výdejních místech v Pardubickém kraji. V průběhu příštího roku by měla být snazší cesta také s klasickou papírovou jízdenkou pro občasné cestující. „Pracujeme nyní na zavedení přestupní papírové jízdenky, která bude opatřena takzvaným QR kódem, který si na svém úseku načte ten či onen dopravce. Pracovní termín jsme si stanovili na jaro příštího roku,“ řekl radní pro oblast dopravy Michal Kortyš.


Desatero cestování na krajské železnici od 15. prosince 2019
Důležité otázky a odpovědi
Kdo bude zajišťovat železniční dopravu v kraji?
• České dráhy – všechny tratě v Pardubickém kraji s výjimkou tratí 024 (Ústí nad Orlicí – Letohrad – Králíky – Mlýnický Dvůr) a 025 (Dolní Lipka - Hanušovice)
• LeoExpress – tratě 010 (vlaky Praha – Lichkov – Wroclaw), 024 (Ústí nad Orlicí – Letohrad – Králíky – Mlýnický Dvůr) a 025 (Dolní Lipka - Hanušovice).
Co se změní pro cestující?
• Na tratích provozovaných Českými drahami nedochází k žádným změnám v rámci cestování. Přestupy mezi jednotlivými spoji jsou možné v rámci Českých drah na jednu jízdenku. Nadále platí tarif dopravce, IN karty, síťové jízdenky atd.
• V rámci spojů provozovaných dopravcem Leo Express je uznáván tarif IREDO, karty IREDO a jízdné Leo Expressu.
Co mám dělat, pokud budu přestupovat mezi dopravci?
• Držitelé karet IREDO přestupují mezi spoji bez jakékoliv změny.
• V případě přestupu mezi vlaky obou dopravců bez karty IREDO bude nutné si pořídit dvě jízdenky. Jestliže se cestující ve vlaku prokáže jízdenkou z předchozího spoje, je poté cestující odbaven v návazném vlaku bez jakékoliv přirážky.
Jak mám řešit konkrétní spojení, když…?
• Přestup z vlaku Českých drah na Leo Express a naopak v Pardubickém a Královéhradeckém kraji (IDS IREDO):
S kartou IREDO je možné bezplatně na jednu jízdenku přestupovat mezi vlaky obou dopravců na území Pardubického, Královéhradeckého kraje a dalších vybraných úseků. Vzorový příklad: Cestující jedoucí z Pardubic do Lichkova si zakoupí v Pardubicích přestupní jízdenku IREDO až do Lichkova. Tuto jízdenku bude mít cestující uloženou na kartě IREDO, kterou předloží při kontrole, jak ve vlaku Českých drah, kterým cestující pojede z Pardubic do Ústí nad Orlicí, tak ve vlaku Leo Expressu z Ústí nad Orlicí do Lichkova.
Bez karty IREDO nebude možné cestovat mezi vlaky obou dopravců na jednu jízdenku. Cestující si musí zakoupit jízdenku zvlášť u každého dopravce, a to elektronicky nebo na pokladně nebo přímo ve vlaku. V případě předložení jízdenky v návazném vlaku druhého dopravce bude další jízdenka vydána bez přirážky k jízdnému. Vzorový příklad: Cestující jedoucí z Pardubic do Lichkova si zakoupí v Pardubicích jízdenku Českých drah (tarif IREDO) pouze do Ústí nad Orlicí. Zde přestoupí na navazující vlak Leo Expressu, kde si zakoupí jízdenku do Lichkova. V případě předložení jízdenky z předchozí cesty z Pardubic vlakem Českých drah bude cestující na své cestě do Lichkova odbaven ve vlaku Leo Expressu bez přirážky k jízdnému.
• Přestup z vlaku Leo Expressu na České dráhy a naopak mimo Pardubický a Královéhradecký kraj (IDS IREDO):
Pro cestování mezi vlaky Leo Expressu a Českých drah nebude možné cestovat na jednu jízdenku. Cestující si musí zakoupit jízdenku zvlášť u každého dopravce. V případě předložení jízdenky v návazném vlaku druhého dopravce bude další jízdenka vydána bez přirážky k jízdnému. Cestující samozřejmě může koupit jízdenku také na pokladně Českých drah či elektronicky. Vzorový příklad: Cestující jede z Letohradu do Prahy. V pokladně dopravce Leo Express si zakoupí jízdenku v tarifu Leo Expressu do Ústí nad Orlicí, kde přestoupí na vlak dopravce České dráhy do Prahy. Ve vlaku Českých drah si zakoupí jízdenku v tarifu Českých drah do Prahy. V případě předložení jízdenky Leo Expressu z předchozí cesty z Letohradu bude cestující na své cestě do Prahy odbaven ve vlaku Českých drah bez přirážky k jízdnému.
Kde najdu informace o vhodném spojení?
• Vyhledávač IDOS (https://idos.idnes.cz/)
• Pro vyhledání ceny jízdného lze využít Tarifní kalkulátor IDS IREDO (www.oredo.cz/tarifni-kalkulator-jizdneho) nebo stránky dopravců České dráhy a Leo Express.
Kolik stojí karta IREDO?
• Od 1. 12. do 31. 1. je karta IREDO k dostání za akční cenu 30 korun.
• Akce platí pouze pro karty pořízené na území Pardubického kraje.
Je pro mne karta výhodná?
• Bezkontaktní čipová karta IREDO umožňuje zakoupení časové jízdenky, jednorázové přestupní jízdenky nebo platbu elektronickou peněženkou, která je součástí karty IREDO.
• Karta je vhodná především pro pravidelné cestující, kteří využívají jak spoje pouze jednoho dopravce, tak cestující, kteří přestupují mezi dopravci nebo využívají k dopravě také autobusovou dopravu.
Kde mohu kartu pořídit?
• Kromě stávajících kontaktních míst pro Vás nově od 15. prosince 2019 zřizujeme tři nová kontaktní místa, a to v Hlinsku, Chocni a Letohradu.
• Kompletní seznam kontaktních míst a informace o kartě IREDO najdete na www.iredo.cz.
Kdy ji mohu využít?
• V osobních, spěšných vlacích a autobusech na území Pardubického kraje.
• Dále karta platí v rychlících (mimo R 640 a R641) a také ve vybraných vlacích vyšší kvality (IC, EC, rj). Seznam dálkových vlaků zařazených do IDS IREDO naleznete na stránkách www.oredo.cz
Od 15. prosince 2019 je rozšířena platnost na následující úseky: 019 v úseku Tatenice – Zábřeh na Moravě; 025 v úseku Červený Potok – Hanušovice; 236 v úseku Ronov nad Doubravou – Žleby; 238 v úseku Vitanov – Ždírec nad Doubravou.
Kde se dozvím více o systému IDS IREDO a kartě IREDO?
Více o tarifu IDS IREDO, možnostech využití karty IREDO. nebo aplikaci IDS IREDO (pro iOS i Android a také na http://iredo.online) naleznete na webových stránkách www.iredo.info nebo na Call centru IDS IREDO 491 580 333.

Tisková zpráva Pardubického kraje
Škodová Monika, Mgr. | dne 28.11.2019Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka