Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Žamberské krajkářky vystavují svá díla v Senátu PČR

Úžasné práce žamberských krajkářek se dostaly až do Senátu Parlamentu České republiky. Výstava ručně paličkované krajky nese název Z bílých nití a tmavých večerů a její instalaci v Chodbě místopředsedů Senátu inicioval senátor Petr Šilar.
Kvůli zahraniční cestě se senátním výborem nemohl být bohužel přítomen vernisáži výstavy, která se uskutečnila v úterý 8. března.

Základní umělecká škola Petra Ebena vypravila na vernisáž do Prahy autobus, aby si tento výjimečný zážitek mohly užít nejen krajkářky, ale i jejich kolegové – výtvarníci, učitelé a rodiče. Výstava je poctou především krajkářce Marii Poludové, která vyzdobila mimo jiné i obřadní síň žamberské radnice. Její díla jsou v Senátu vystavena celkem na 12 stojanech, výtvory žákyň ZUŠ Petra Ebena expozici doplňují. Jsou instalovány na dvanácti křeslech na čestném místě v Chodbě místopředsedů, která vede kolem kanceláří místopředsedů a ústí u kanceláře předsedy Senátu.

Instalace děl proběhla díky bezvadné přípravě během pouhých dvou hodin. Na vernisáži se sešlo asi 60 pozvaných hostů, slavnostně ji zahájila zástupkyně Senátu E. Beránková, krajkářka Marie Poludová, ředitelka ZUŠ Petra Ebena Hana Chvátilová, starosta Žamberka Jiří Dytrt, učitelka paličkování Pavla Trojanová a Miloslav Chvátil. Hudbu na vernisáž obstarali hudebníci ze ZUŠ Žamberk: Rozálka Hegerová na zobcovou flétnu, Véna Rendl na kytaru a dva kvartety - žesťový a flétnový. Akustika byla skvělá, výkony hudebníků mistrovské a atmosféra slavnostní. Výstavu ručně paličkované krajky si nenechte ujít, navštívit ji můžete až do 28. března. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout také na webových stránkách Senátu PČR v sekci Galerie.
Škodová Monika, Mgr. | dne 11.03.2016
KrajkaKrajkaKrajkaKrajkaObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka