Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Žamberská Orlická brána potřinácté tradičně i trochu jinak

Třináctý ročník festivalu Orlická brána proběhl v druhém červencovém víkendu na tradičním místě u Tyršovy rozhledny v Žamberku.
Ač byla předpověď počasí hodně nepříznivá, což se na řadě okolních míst Podorlicka i potvrdilo, tak sv. Rozálie, která má na stejném místě kapličku, asi držela nad multižánrovým festivalem ochrannou ruku. Pár drobných přepršek střídalo občasné sluníčko a na místě se sešlo několik set lidí všech věkových kategorií a hodně dětí.
Podle zkušeností z minulých ročníků a částky vybrané za dobrovolné vstupné lze odhadnout, že areálem letos za dva dny prošlo 1.500-2.000 návštěvníků. Někteří přišli jen na konkrétní kapelu nebo divadlo, jiní se vrátili několikrát. Typický návštěvník přijde v pátek večer, pak v sobotu ráno s dětmi a večer se třeba vrátí se známými. No a někteří zvládnou celé oba dny.
Program festivalu byl opět namíchán z hudby, divadla a programů pro děti, těm se určitě líbil Čtyřlístek i další hrané pohádky. Divadlo D5 přivezlo své jednoaktovky, za Komediograf dorazil Robert Mikluš, kterého mnozí znají jako televizního strážmistra Topinku. Na Orlické bráně ovšem předvedl svou divadelní tvář, a to skvěle. Pátek byl mezinárodní, vedle českých interpretů zahrála na Slovensku dobře známá skupina Heľenine oči, která smrští mateřštiny a východňárského nářečí i hudebních motivů strhla publikum k tanci a zpěvu. Klidnou až ambientní hudbu představila v Irsku žijící polská písničkářka Agu. Ze Švýcarska dorazili Songs from Utopia. Energií sršela hudba mladé skupiny Kontua z Kladna.
Nejnašlápnutější i zvukově nejzajímavější sobotní kapelou byli surfrockoví The Atavists. Výraznou vizuální show dovezli do Žamberka Jokers. Předvedli parádní instrumentální výkony a silné melodie opřené o výborné a jisté čtyři hlasy. Legendy českého bigbítu letos zastoupil Natural. Známé hity jako Kouřím filtr a Já na to mám si zazpívalo publikum s nimi společně. Ze všech ostatních zmíním ještě velmi mladou kapelu Purplefox Town, která s bravurou smíchala vlivy hudby ze začátku 70. let, tedy hudbu jejich prarodičů - takový mix The Beatles a ranných Pink Floyd. Orlická brána 2019 tím v brzkém, chladnějším, ale krásném nedělním ránu skončila.
Daniel Kubelka
Škodová Monika, Mgr. | dne 15.07.2019
Agu, foto Filip Jedličkafoto L. Toncrfoto Filip Jedličkafoto Filip Jedličkafoto Filip Jedličkafoto Monika Škodováfoto Monika Škodováfoto Václav Burešfoto Filip Jedličkafoto Filip Jedličkafoto Libor Toncrfoto Filip JedličkaNatural, foto Filip Jedličkafoto Filip JedličkaObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka