Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Vojensko-historická akce „PŘÍSAHALI REPUBLICE“

Město Žamberk ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Pardubickým krajem a Rotou Nazdar z. s. zvou širokou veřejnost na celodenní vojensko-historickou akci „PŘÍSAHALI REPUBLICE“.
Oslavy při příležitosti 75. výročí příchodu paraskupiny BARIUM a 110. výročí narození gen. Josefa Knopa se uskuteční 31. srpna 2019 v Žamberku.
Městem bude projíždět kolona historických vojenských vozidel, která v 9:00 hodin zastaví i na Masarykově náměstí. V 10:30 hodin se na náměstí Gen. Knopa a ve 13:00 hodin u pamětní desky BARIA v Žamberku – Polsku uskuteční pietní akty za účasti významných hostů, válečných veteránů a pamětníků. Hlavní program pak započne ve 14:00 hodin v areálu Pod Suticí v Žamberku – Polsku. Představí se kluby vojenské historie v dobových táborech věnující se našemu vojsku v Anglii a v SSSR, předvedou polní ambulanci, pracoviště polní pošty, bohatou sbírku zbraní a výstroje. K vidění budou historické vojenské automobily, motocykly i obrněný transportér Bren Carrier. Návštěvníci v komentovaných ukázkách uvidí různorodou vojenskou činnost, výcvik jak naší obrněné brigády ve Velké Británii, tak našich jednotek na východní frontě včetně kompletně vybaveného parašutisty připraveného k vysazení do okupované vlasti. K vidění budou skutečně mimořádné kusy techniky i výzbroje. Připravena je střelnice pro střelbu z protitankového děla, kanonové houfnice, kulometu Vickers a dalších. Diváci budou mít jedinečnou příležitost vidět střelby, které nebývají součástí podobných akcí. Pro rodiny s dětmi je připraven „Průvodce historií“ – poznávací soutěž, hry mezi dobovou vojenskou technikou a dětská kuličková střelnice.
V průběhu odpoledne a podvečera se uskuteční módní přehlídky s názvem „Prvorepubliková móda“. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout dámskou i pánskou módu z období 1914 – 1945.
Od 19:00 hodin zahraje pod taktovkou Honzy Hovorky Big band ZUŠ Petra Ebena Žamberk dobové melodie. Jako host vystoupí muzikantka a finalistka The Voice Česko Slovensko Eliška Urbanová. Závěr večera bude patřit biografu ve vojenském táboře.
Vstup na akci je zcela zdarma. Těšíme se na Vás v sobotu 31. srpna v Žamberku.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

V pátek 30. srpna v 18:30 hodin bude sloužena mše svatá v kostele svatého Václava v Žamberku za členy skupiny Barium Josefa Šanderu, Josefa Žižku, Tomáše Býčka a genmjr. in memoriam Josefa Knopa.
Faltusová Zuzana | dne 11.07.2019
Ke stažení:

Dokument: Program | soubor: 42111.docx | velikost: 0.02 MB   - Program
Dokument: Program | soubor: 42112.pdf | velikost: 0.07 MB   - Program
PlakátPlánekMóda a swingObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka