Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Orlická brána 2009 - tisková zpráva

Město Žamberk pořádalo ve dnech 23. – 25.7. již 3. ročník kulturního festivalu Orlická brána. V tomto roce byl festival pojat trochu jinak než v předešlých letech, hlavně pak v menším, komornějším stylu.
Cílem pořadatelů nebylo oslovit tisíce lidí, ale nabídnout divákům kvalitní divadelní a hudební představení a v příjemném prostředí poskytnout pohodu, odpočinek a hlavně smích a zábavu.

Hlavní program festivalu se odehrával v sobotu 25.7. v areálu u Tyršovy rozhledny a kaple sv. Rozálie. Začátek byl už v 9.30 a dopolední program na malé scéně byl zaměřen převážně na dětské publikum. Odpolední program na velké scéně zahájila parodie na středověký příběh z "šervůdského lesa" – Robin Hood v podání Divadelního kroužku při DDM Animo Žamberk. Následovala představení Kdo s koho (Komedianti na káře Brno), Sindibádova dobrodružství (Divadlo Koráb Brno) a Nautrilus ZŮM (Profesionální Divadlo Kvelb Theatre České Budějovice). Při těchto představeních byl nejen dětský divák často vtažen do děje příběhu a stával se tak on sám hercem. Nadšené hlasy dětí a smích se rozléhaly po celém areálu.
Divadelní část festivalu zakončil Divadelní spolek Frída z Brna s velmi vydařenou komedií Pánská jízda v hereckém obsazení Martin Trnavský, Jaroslav „Barin“ Tichý, Radim Novák a David Rotter.

Večer patřil hudbě. Zahájila jej skupina Načas. Kromě folkrockových písní zazněla i hudba v rytmu rokenrolu, která vytáhla posluchače k tanci i na vodou rozmáčeném trávníku. Poté vystoupila skupina Bujabéza, jejíž repertoár se skládá především z nepříliš známých moravských písní, kterým je dán drsnější kabátek hlavně díky bicím a baskytaře. Tato skupina zde měla velké množství místních fanoušků, kteří zaplnili nejen stany, ale i prostranství před pódiem. Hlavní hvězdou večera byla skupina Eggnoise, jejichž hudba se nedá přeslechnout, ale slovem ji popíšete jen stěží. V jejich hudbě se objevují prvky jazzu, punku, hardswingu. Vystoupení bylo plné energie, humoru, ale i pohody, strhávalo publikum k tanci. Byl to opravdu úžasný zážitek. Kdo měl možnost, slyšet tuto kapelu na živo, jistě dosvědčí.
Po ohňostroji se hudební část přehoupla do své druhé poloviny a vystoupila místní grungeová kapela Gray Fuse. Celý festival zakončila skupina Trifolium ve funky stylu. Poslední tóny festivalu zazněly v 01:45 hod., poté moderátor požádal návštěvníky o opuštění areálu. Ve 02:00 byl v okolí Tyršovy rozhledny klid.

Sobotní počasí bylo velmi proměnlivé a bohužel ani Žamberku se nevyhnulo několik silných dešťových přeháněk včetně bouřky. Pro tento případ měli pořadatelé přichystáno pro diváky zázemí v podobě několika velkých stanů. Hrálo a zpívalo se za každého počasí i mimo zastřešené pódium.
Zaměstnanci DDM Animo v jednom ze stanů vytvořili dětský koutek, kde byly připraveny různé hry pro děti, do kterých se často zapojili i dospělí.
V Tyršově rozhledně probíhala výstava fotografií z divadelních her místního ochotnického spolku Diviš. Návštěvník tak mohl vidět průřez historií divadelního spolku. Občerstvení bylo dostatek, nejvíce si návštěvníci pochvalovali čerstvé pečivo z domácí pekárny.

Celý festival, včetně dvoudenního doprovodného programu v Divišově divadle navozoval pohodovou, komorní atmosféru. Ve tvářích diváků byla čitelná radost, smích, štěstí… na deštivé a blátivé počasí v tu chvíli naprosto zapomínali. A přesně to byl cíl letošního festivalu. Organizátoři by rádi tímto směrem pokračovali i v dalších ročnících kulturního festivalu Orlická brána.
Faltusová Zuzana | dne 13.08.2009Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka