Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Město Žamberk uctilo památku hrdinů odboje

V sobotu 18. ledna 2020 si město Žamberk připomnělo 75. výročí odhalení zpravodajské skupiny BARIUM gestapem. Pietní akt se konal v místě někdejší tragédie na statku rodiny Žabkovy v Žamberku-Polsku.
Příběh paradesantní skupiny BARIUM veřejnosti přiblížili ve svých projevech starosta města Žamberka Oldřich Jedlička, badatel Vladislav Severin a starosta města Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.
Pietního aktu se zúčastnili zástupci Armády ČR – Krajského vojenského velitelství Pardubice, Československá obce legionářské – Jednoty Ústí nad Orlicí, Českého svazu bojovníků za svobodu Ústí nad Orlicí a Hradce Králové, Spolek Leteckých veteránů z Hradce Králové a Klubu vojenských výsadkářů Zdeňka Kaplana z Hradce Králové, Klubu vojenské historie „Pětačtyřicítka“ Brno, Roty Nazdar, Nadklubové zájmové uskupení Benešovi muži, Klub přátel pplk. Karla Vašátka z Hradce Králové, členové Junáka – českého skauta, středisko Žamberk a Hradec Králové, rodina Žabkova, představitelé místních organizací a zastupitelé města. Pozvání přijal Vladimír Měrka starosta Náměště nad Oslavou, kde se narodil Josef Šandera, Josef Paďour, starosta městyse Kunvald a paní Věra Nývltová.
Členové Junáka – českého skauta ze střediska Hradec Králové vyrazili k památníku pěšky. Nočním pochodem a položením květiny u památníku uctili památku skupiny BARIUM a všem, kteří jim pomáhali. Jsme rádi, že návštěvníky neodradilo ani nepříznivé počasí a že si s námi přišli připomenout významnou historickou událost Žamberka.
Venclů Zdeňka, Bc. | dne 20.01.2020
BARIUMProjev pana SeverinaPoložení květinRadní města ŽamberkaBARIUMObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka