Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Pravidla provozu na pozemních komunikacích - zimní období

Vážení spoluobčané, vážení řidiči,

od 1. listopadu do 31. března tu máme opět zimní období,
proto připomínám, pokud se v tomto období:
a) na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N (např. vozidlo, které má nejvýše osm míst k přepravě osob, kromě místa řidiče = osobní vozidlo) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik.
Použití zimních pneumatik u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech (hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm).
Pokud se tedy v zimním období na komunikaci nenachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, jak je výše uvedeno, nemusí tedy být zimní pneumatiky na vozidle. Na druhou stranu ale přesně nikdo neví, kde právě chumelí, v jakém místě může být na komunikaci led nebo námraza. A zimní pneumatika má jiné jízdní vlastnosti v zimním období než letní pneumatika.
Pozor ale na dopravní značku „Zimní výbava" (č. C 15a), která dle vyhlášky č 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky.
Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.
Takže pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik!
Štrup Ivo, Bc. | dne 27.10.2016
Zimní výbavaZimní výbava - konecZimní výbavaObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka