Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Vzpomínková akce k 73. výročí působení paraskupiny SILVER A v okupované vlasti

Zástupci města Žamberka uctili v sobotu 20. června v Senicích u Poděbrad památku vojáků z paraskupiny SILVER A, Alfreda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka.
Letos je tomu již 73. let od významného činu československého zahraničního odboje, atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na přípravě této odvážné akce se podíleli také příslušníci paraskupiny SILVER A, kteří v noci na 29. prosince 1941 seskočili s vysílačkou Libuše do okupované vlasti u obce Senice u Poděbrad. Podařilo se jim navázat spojení s exilovou vládou v Londýně a také vytvořit kontakty s domácím odbojem. Díky tomu je operace SILVER A hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších výsadkových operací. Členové skupiny prokázali mimořádnou statečnost a morální kvality. Všichni tři zaplatili životem, ušetřeny nebyly ani jejich rodiny. Protože příběh paraskupiny SILVER A a jejích pomocníků je podobný osudu skupiny BARIUM působící také v okolí Žamberka, byla účast představitelů města a položení pamětního věnce výrazem solidarity a hluboké úcty.
Borovičková Kamila, Bc. | dne 22.06.2015
Senice Pietní aktObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka