Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Domov pod hradem Žampach rozšiřuje službu chráněné bydlení o další byty ve městě Letohrad a Žamberk

Již několik let poskytuje Domov pod hradem Žampach jednu ze svých pobytových sociálních služeb ve městě Letohradě. Celkem sedm uživatelů služby chráněné bydlení žije od roku 2013 bez problémů v městském bytovém domě v Letohradě v ulici Komenského, v bezprostřední blízkosti letohradského náměstí.
V současné době realizuje Domov pod hradem Žampach záměr navýšit službu určenou pro zdravotně postižené klienty o několik dalších bytů ve městě Letohrad a Žamberk.

„Naše služba chráněné bydlení je určena pro vybrané uživatele, kteří mají schopnosti bezproblémového soužití v bytech nalézajících se v běžné komunitě. Součástí této změny je samozřejmě také příprava klientů, ověřování jejich schopností a zajištění nezbytné asistenční péče v potřebném rozsahu. V průběhu července až září tohoto roku plánujeme začít poskytovat službu chráněné bydlení v dalších bytech, a to v Letohradě v Tyršově ulici, v domě naproti nádraží a v Žamberku, v domě v ulici Českých bratří pod radnicí. V Letohradě, v přízemí bytového domu, navíc připravujeme k otevření v měsíci září malý obchůdek s nabídkou výrobků našich rukodělných dílen“, popisuje celkovou situaci Luděk Grätz, ředitel žampašského domova.

Domov pod hradem Žampach plánuje do roku 2018 v rámci tzv. transformace pobytových služeb ještě dále navýšit celkovou kapacitu služby chráněné bydlení na úkor služby poskytované v areálu na Žampachu. Základní vizí transformace pobytových služeb pobytových zařízení Pardubického kraje je umožnit uživatelům žít s nezbytnou podporou v domácnostech umístěných v bytech a domcích v běžné městské či vesnické zástavbě. Změny, které by se měly týkat Domova pod hradem Žampach jsou plánovány v postupných časově dlouhodobých etapách.

„Druhá etapa s rokem 2022 představuje skutečně dlouhodobý výhled a její realizace by závisela navíc na hodnocení a našich zkušenostech s předchozími kroky. Do této doby bude hlavní kapacita pobytových služeb nadále poskytována na Žampachu, a to včetně plného využití zámecké budovy“, upřesňuje Luděk Grätz.
„Změnám, které nás v nejbližších měsících čekají, předcházely opravdu důkladné přípravy. Pracovali jsme na nich v týmu téměř dva roky, jednali s uživateli, zákonnými zástupci, zástupci měst a obcí, čerpali zkušenosti z jiných zařízení a vše se snažili vymyslet a navrhnout tak, aby bylo ku prospěchu uživatelům služeb domova.

Velmi podstatné je pro nás, aby všichni uživatelé měli nadále dostatečnou nabídku aktivizačních činností a zejména pracovního uplatnění“, dodává Jaromír Fabián, vedoucí sociální péče domova.

http://www.uspza.cz/index.php?id=11005&id2=5510&lang=cze

PaedDr. Luděk Grätz, ředitel domova
Borovičková Kamila, Bc. | dne 30.06.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka