Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Tříděním baterií a akumulátorů chráníme především sami sebe

Město Žamberk prostřednictvím svých občanů odevzdalo v roce 2016 k recyklaci celkem 422 kg použitých baterií. Z tohoto množství bylo recyklací získáno 274 kg kovonosných druhotných surovin, které budou opětovně využity při výrobě nových produktů.
Vybité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky, zejména těžké kovy, a i přes své malé rozměry mohou napáchat v přírodě výrazné škody. Když vyhodíme baterie do odpadkového koše, nejčastěji skončí na skládce. Zde mohou po čase znečistit půdu a spodní nebo povrchové vody. Pokud se dostanou s dalším komunálním odpadem do spalovny, znečišťují zase ovzduší. Bylo dokázáno, že těžké kovy obsažené v bateriích mají škodlivý vliv také na lidské zdraví.

Správným tříděním baterií napomáháme k jejich recyklaci. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Zdraví nebezpečné materiály, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Věděli jste, že zinek z deseti kilogramů baterií poslouží k výrobě mosazi pro jeden saxofon?

Ročně se v České republice vytřídí přes 1 000 tun použitých baterií a akumulátorů. Zdá se vám to hodně? Toto množství však představuje pouze třetinu všech dodaných baterií na trh.

Z průzkumu společnosti Recyklohraní o.p.s. vyšlo najevo, že průměrná česká rodina má doma 49 baterií, z toho 8 použitých. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti. Nejvíce baterií se nachází v kuchyních a skladovacích prostorách.
Třídění baterií je přitom snadné. Stačí je pravidelně odkládat a čas od času odnést na jedno ze sběrných míst.

Použité baterie (tužkové, knoflíkové, monočlánky i akumulátory) lze bezplatně odevzdat v Žamberku ve všech prodejnách, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, ve sběrném dvoře, ve školách, úřadech a v některých firmách.


ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice.
Hovádková Alena, Ing. | dne 14.02.2017
Ke stažení:

Dokument: Osvědčení o přínosu pro ŽP | soubor: 32632.pdf | velikost: 0.93 MB   - Osvědčení o přínosu pro ŽPObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka