Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Po stopách židovské komunity v Žamberku

Letos si město Žamberk připomíná výročí 350 let od první písemné zmínky o židovské komunitě v Žamberku. 2. října byla zahájena v městském muzeu výstava s názvem Židé a Žamberk a v neděli 9. října proběhlo vyvrcholení oslav tohoto výročí.
Do Žamberka přijeli hosté, které na radnici přivítal místostarosta města Oldřich Jedlička spolu s ředitelem Městského muzea Petrem Hažmukou. Byli to představitelé Židovské obce, zástupci společnosti Matana, která pečuje o židovské památky, zástupci Junáka – českého skautu, středisko Žamberk – skauti v 90. letech pomáhali s vyčištěním a údržbou židovského hřbitova. Přijeli také potomci či příbuzní žamberských židovských rodin. Za všechny jmenujme paní Hanu Přikrylovou, rozenou Hostovskou, a dceru českého prozaika Egona Hostovského, paní Olgu Castiellovou.

Odpoledne na hosty čekala prohlídka městského muzea a výstavy Židé a Žamberk. Výstava zachycuje proměny židovského hřbitova a synagogy, vystaveny jsou také reprodukce židovského malíře Maxe Horba, který byl členem výtvarné skupiny Osma.

Ve 14 hodin byla slavnostně otevřena nová expozice o historii Židovské obce v opravené obřadní síni na hřbitově. Pro veřejnost byl přístupný také židovský hřbitov, o jehož historii povídala Vlaďka Šulcová z městského muzea. Zájemci vyrazili na procházku po bývalém židovském městě s ředitelem muzea Petrem Hažmukou. Ten je dovedl až k bývalé synagoze – dnešnímu kostelu církve československé husitské. Nová expozice v ohelu bude trvale připomínat život dříve početné židovské komunity, která za nacistické okupace zmizela z našeho sousedství.

Mgr. Monika Škodová, kultura a propagace města
Mgr. Petr Hažmuka, ředitel Městského muzea Žamberk
Škodová Monika, Mgr. | dne 17.10.2016
židéžidéžidéžidéžidéžidéžidéžidéObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka