Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Žamberk hostil Mezinárodní setkání mládeže 2018

Město Žamberk již počtvrté hostilo mezinárodní setkání mladých lidí, které proběhlo od 13. do 21. července 2018. Tábora se účastnilo celkem 7 partnerských měst z 6 různých zemí.
Za Německo Senftenberg a Püttlingen, z Itálie Fresagrandinaria (a Lentella), maďarský Veszprém, polská Nowa Sól, z Francie Saint Michel sur Orge a za Českou republiku naše útulné městečko Žamberk. Na poslední chvíli odřekla účast lotyšská Dundaga, jejíž skupina bohužel nepřijela kvůli potížím s autobusem.
Hlavním tématem celého setkání byly klíče k historii k 100 letům výročí vzniku Československa. Mládežníci museli získat celkem 7 klíčů, které jim otevřely bránu do minulosti, a to nejen prvorepublikové. Přes festival Orlická brána se účastníci dostali až do dávných dob rytířských, které je dovedly k lidovým tradicím. Po paličkování, zdobení perníků, výrobě bramboráků, svíček, kraslic a jiných řemesel je cesta zavedla až do Prahy do doby Karla IV. Při poznávání Žamberka v době 19. a 20. století se ocitli v období páry v Muzeu starých strojů, tzv. Vonwillerce. Zde na ně čekal koncert sboru Musica di crescendo San Salvo z Itálie, který se v rámci evropského setkání přijel ukázat. Poslední dny tábora byly v duchu první republiky, nechyběl ani výlet na dolnomoravskou Stezku v oblacích a každý stát vymyslel krátkou grotesku, která byla předvedena před porotou tvořenou týmovými vedoucími z každé země. Musím podotknout, že si všechny země vedly velmi dobře a 3 nejlepší, do kterých patřila i česká, představily svoji „slapstick comedy“ v pátek během závěrečné prezentace celého setkání. Během finálního večera si veřejnost mohla prohlédnout výrobky všech účastníků, zhlédnout prezentaci fotek z týdenního setkání a již zmíněné grotesky. Příjemný večer po druhém koncertu italského sboru završil místní Big Band ZUŠ Petra Ebena v čele s Honzou Hovorkou.
Jako vedoucí tábora bych chtěl poděkovat všem, kdo se na organizaci mládežnického setkání podíleli. Zejména SVČ ANIMO v čele s Alenou Němcovou, městu Žamberku za veškerou pomoc, Haně Chvátilové a Komisi pro zahraniční styky, Honzovi Hovorkovi a všem bigbanďákům, personálu areálu Pod Černým lesem za výborné obsluhování a dobré jídlo, české skupině účastníků za pomoc s přípravami a v neposlední řadě velké poděkování mé kolegyni Daně Lipenské za spoluorganizaci průběhu celého setkání. Zkrátka velký dík i všem nejmenovaným, kteří se na zdárném průběhu tábora angažovali!
Osm dní uběhlo jako voda, všichni evropští kamarádi jsou v pořádku ve svých městech a nám zbyly vzpomínky a nová přátelství. Přátelství, ze kterých se posléze stává evropská rodina, která drží při sobě v jakýchkoliv situacích. Alespoň tak to cítím já po několikaletých zkušenostech. Myslím, že se letošní tábor vydařil a doufám, že tradice setkávání vydrží a za 7 let budu psát podobný článek.
Filip Krejčí, vedoucí MSM 2018 v Žamberku
Škodová Monika, Mgr. | dne 23.07.2018
Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Mezinárodní setkání mládeže 2018Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka