Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Mladý vědec, držitel ocenění Česká hlava a oblíbený vedoucí kroužku leteckých modelářů Zbyněk Dostál byl hostem na radě města

Radní města na svém jednání ve čtvrtek 7. září přijali milého hosta, Ing. Zbyňka Dostála, Ph.D. Zbyněk je oblíbený vedoucí kroužku leteckých modelářů, který vede pod hlavičkou SVČ, ANIMO, Žamberk.
Této zálibě věnuje volné víkendy, elán a nadšení, a to při náročné práci na brněnském Vysokém učení technickém. Zbyněk je držitelem nejprestižnějšího ocenění pro české vědce Česká hlava za rok 2016 jako člen týmu Prof. RNDr. Radima Chmelíka, Ph.D. z Ústavu fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství a CEITEC Vysokého učení technického v Brně. Pětičlenný tým vynalezl koherencí řízený holografický mikroskop, který je skvěle využitelný v biologii a lékařství, je již patentově chráněn v České republice, Evropské unii, USA, Japonsku, Číně a komerčně vyráběn. Tento mikroskop dokáže využít k osvětlení pozorovaného objektu i zcela nekoherentní světlo, například světlo halogenové žárovky. Tím se zlepšuje kvalita a rozlišení detailů výsledného obrazu, navíc je možné pozorovat živé buňky i v opticky špatně průhledných prostředích. To umožňuje studium aktivity nádorových buněk a jejich reakci na léčivé látky.
Radní města se zajímali jak o Zbyňkovu práci na univerzitě, o jeho úspěšný výzkum, ale také o jeho práci s dětmi, která je u nás v Žamberku bezprostředně vidět. Za jeho aktivitu v kroužku leteckých modelářů Zbyňkovi děkovala i ředitelka ANIMA Alena Němcová. Jako poděkování oblíbenému vedoucímu natočily děti video, které je možné najít na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=s0ILcsmMbF8&feature=youtu.be.
Město ocenilo Zbyňkovu činnost a skvělou reprezentaci města finančním darem, přejeme mu další úspěchy v aplikovaném výzkumu a potěšení z vedení kroužku!
Škodová Monika, Mgr. | dne 12.09.2017
ZbyněkZbyněkObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka