Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Nebe na Žamberkem ovládnou letouny

Vyšlo dne:
Autor:
Periodikum:ORLICKÝ.net

Poslední červnovou sobotu, 30.6., se na místním letišti od 13 hodin koná airshow. Organizátoři si připravili bohatý a zajímavý program.
Letový program začíná ve 14 hodin odpoledne. Na nebi vystoupí mnoho typů letadel a vrtulníků. Progam zahájí seskok parašutistů, následně se ukáže několik typů větronů a dokonce bude předveden akrobatický větroň Lo-100. Okolo čtvrté hodiny přiletí největší letadlo leteckého dne turbovrtulový letoun Pilatus PC12 společnosti T-air. Podle organizátorů by měl zde i přistát.Největším lákadlem je ale vystoupení Martina Šonky, který je stálý účastník světové série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v akrobacii. Své umění předvede na letounu Extra 300SR. Jedním z posledních vystoupení dne bude ukázka Mi-2 z Centra leteckého výcviku Pardubice. Půjde o jedno z posledních vystoupení, neboť Mi-2 je u naší armády vařazován a bude nahrazem typem Enstrom. Součástí airshow je také první oficiální slet ultralehkých letounů BRISTELL. Celým leteckým dnem bude provázet moderátorka TV Nova Veronika Petruchová.
Pro naše čtenáře jsme vyzpovídali jednoho z organizátorů, Tomáše Moravce(TM):
Na co se mohou návštěvnící těšit?
TM: Mezi hlavní taháky naší Airshow patří jistě akrobacie Martina Šonky. Mimo jiné u nás vystoupí Pilatus PC12, Mi-2, větroně K7, L13 Blaník, Discus CS, Ventus cxm, akrobatický Lo-100, mnoho typů ultralehkých letadel jako jsou Samba XXL, Bristell v rámci prvního oficiálního sletu. Také u nás uvidíte letouny československé výroby - Zlín Z526, Zlín Z43 či Aero L-60. Návštěvníky nečeká jen letový program ale i mnoho pozemních stanovišť, kde bude probíhat soutěž o spoustu hodnotných cen.
Po kolika letech aeroklub pořádá letecký den?
TM: Po čtyřech letech.
Kolik bylo diváků na posledním leteckém dni?
TM: Naposledy náš letecký den navštívilo okolo 1500 diváků.
A poslední otázka. Jaké bude vstupné?
TM: Dospělý zaplatí 150 Kč a děti jsou zdarma.
Hanáková Silvie Elizabeth, Bc. | dne 21.06.2018Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka