Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Hrdina naší doby. Zachránil chlapce na rybníku v Žamberku, dostal medaili

Vyšlo dne:13.04.2021
Autor: Kamil Dubský, Karolína Velšová
Periodikum:Orlický deník

řed více než měsícem otřásla Žamberkem nešťastná událost. Pod třemi chlapci se probořil led u Zámeckého parku. Jeden z nich nepřežil. Muž, který se tehdy jako první ujal záchrany chlapců pod ledem, dostal ocenění od starosty města i ředitele krajských hasičů.
Čtvrtého března odpoledne se na rybníku v Žamberku propadl led po třemi chlapci. Tou dobou se parkem procházel Michal Dvořák.

„V Zámeckém parku jsem byl úplně náhodou, když ke mně přiběhla holčička, že se kluci topí, neváhal jsem,“ vysvětlil Dvořák, který se tehdy okamžitě rozhodl k záchraně dětí. „Nešel jsem ale bezmyšlenkovitě, tušil jsem, že i pode mnou se led proboří. Rozhlédl jsem se a skočil jsem do náhonu pro větev, kterou jsem tam viděl,“ pokračoval ve vzpomínání.

Než se dostal doprostřed rybníka, kde se led propadl, musel se k chlapcům plazit. „Pak už jsem slyšel sirény hasičů a věděl jsem, že je pomoc na cestě. Když jsem pak na břehu viděl, jak zdravotníci dávají umělé dýchání chlapci, věděl jsem, že je vše na dobré cestě,“ uzavřel vzpomínání. Všechny chlapce na místě zdravotníci resuscitovali a letecky transportovali do nemocnic. Jeden z nich bohužel následujícího dne zemřel.
Po více než měsíci od neštěstí, v pondělí 12. dubnam starosta města Oldřich Jedlička osobně poděkoval Michalu Dvořákovi za mimořádně hrdinský čin. Krajskou medaili mu předal pak ředitel krajského hasičského sboru Aleš Černohorský.
„Hasiči při svém nástupu slibují, že při práci nasadí i svůj vlastní život. Vy jste nikomu nic nepřísahal, a přesto jste pro děti do vody ihned skočil. Pro děti, které mají před sebou celou budoucnost, jste nasadil svůj vlastní život,“ řekl při předávání Černohorský. „Myslím, že jsem se zachoval tak, jak by se zachoval každý. Ale dnes jsem z toho trochu naměkko,“ odpověděl během předávání medaile Michal Dvořák.

Led se tenkrát propadl pod pěti dětmi. Dvěma dívkám se ale podařilo dostat na břeh a zavolat o pomoc. Jako první přispěchal právě Michal Dvořák. Třem chlapcům (nar. 2010, 2011, 2013), kteří pod vodou zůstali, museli pomoct hasiči.

"Použili nafukovací člun, vrhli se pod hladinu, pod ledovou krustou byly nalezeny všechny tři děti, v bezvědomí byly předány posádkám záchranné služby," řekla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková. Na místě přistály tři vrtulníky letecké záchranné služby z Olomouce, Hradce Králové a Brna. Dva chlapce se podařilo rychle resuscitovat a transportovat vrtulníky do nemocnic, později i třetího.
"Všechny tři děti jsou ve vážném stavu v nemocnici," uvedl tehdy mluvčí krajské záchranky Aleš Malý. Na místo byl tehdy okamžitě povolán také psycholog Pardubického kraje.

Následujícího dne jeden z chlapců zemřel.
Škodová Monika, Mgr. | dne 14.04.2021Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka