Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Zachránce dětí ze Zámeckého rybníku byl oceněn

Vyšlo dne:13.04.2021
Autor: Vendula Horáková
Periodikum:ORLICKÝ.net

Určitě si vzpomenete na dramatické chvíle ze záchrany tří dětí, pod kterými se 4. března v odpoledních hodinách probořil led v Zámeckém rybníku v Žamberku. Michal Dvořák byl ten, který nad vodou držel dva chlapce až do chvíle, než k místu události přijeli profesionální hasiči.
Včera mu za jeho záchranářský počin poděkoval nejen starosta Žamberku Oldřich Jedlička, ale také ředitel HZS Pardubického kraje Aleš Černohorský. Nejprve na žamberecké radnici přijal Michala Dvořáka starosta města a věnoval mu finanční dar. Jedlička poděkoval také jednotce hasičů, která všechny děti, zpod zmrzlé krusty, vyprostila.
Na hasičské stanici pak poděkoval zachránci Michalu Dvořákovi také ředitel HZS Pardubického kraje a předal mu za jeho hrdinský čin krajskou medaili HZS Pardubického kraje. „Hasiči při svém nástupu slibují, že při své práci nasadí i svůj vlastní život. Vy jste nikomu nic nepřísahal, a přesto jste pro děti do vody ihned skočil. Pro děti, které mají před sebou celou budoucnost jste nasadil svůj vlastní život,“ řekl při předávání krajské medaile Černohorský.
„Myslím, že jsem se zachoval tak, jak by se zachoval každý. Ale dnes jsem z toho trochu naměkko. V zámeckém parku jsem byl úplně náhodou a když ke mně přiběhla holčička, že se kluci topí, neváhal jsem,“ říká Michal Dvořák, který je ve svém pracovním životě kapitánem na lodi. „Jsem rád, že se v práci učím, jak pomoci tonoucímu, teď se mi to vyplatilo.“
„Nešel jsem ale bezmyšlenkovitě, tušil jsem, že i pode mnou se led proboří. Rozhlédl jsem se a skočil jsem do náhonu pro větev, kterou jsem tam viděl, bez ní bych do vody nešel. Posledních pár metrů jsem se už k místu, kde byly pod vodní hladinou děti, plazil,“ vybavil si záchranu dětí Michal Dvořák. „Pak už jsem slyšel sirény hasičů a věděl jsem, že pomoc je na cestě. Když jsem pak na břehu viděl, jak zdravotníci dávají umělé dýchání chlapci, věděl jsem, že je vše na dobré cestě,“ uzavírá svůj hrdinský čin dojatý zachránce.
Suchomelová Kateřina , Ing. | dne 16.04.2021Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka