Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Při záchraně tonoucích chlapců jsem nepřemýšlel nad ničím jiným, řekl policista

Vyšlo dne:04.03.2021
Autor: Kamil Dubský
Periodikum:Orlický deník

Když policista s kolegyní ze Žamberka přijeli k Zámeckému rybníku, kde se pod pěti dětmi probořil led, viděli, jak se k díře v ledu už snaží dostat hasiči. Strašná situace. Policista neváhal a utíkal pomoci, při běhu svlékal uniformu. Pak se pod ním led také probořil.
„Hned jak jsme přijeli na místo, viděli jsme asi uprostřed rybníka díru do ledu a hasiče, jak se k ní snaží dostat. Absolutně jsme nad ničím nepřemýšleli a běželi jsme po ledu k té díře. Cestou jsem s kolegyní odhazoval součásti uniformy, abychom byli lehčí. V tu chvíli vůbec nepřemýšlíte nad tím, že by se ten led pod vámi mohl prolomit," líčí jeden ze zasahujících policistů.
Když se policisté dostali k díře, spolu s hasiči viděli pod ledem dvě děti, které chtěli vytáhnout z vody. Nicméně led se prolomil i pod policistou a ten skončil také ve vodě. Po nějaké době jedno z dětí policista s hasičem vytáhli ven. Druhé se snažili vytáhnout hasiči za pomocí člunu.
"Po nějaké době byl z vody vytažen i třetí z chlapců," líčí policista.
Policie přijala informaci, že se v rybníce v zámeckém parku v Žamberku topí několik dětí, krátce před 15. hodinou. Šlo celkem o pět dětí. Tři chlapce, kteří skončili pod ledem, a dvě dívky, které jim zavolaly pomoc, ale led se pod nimi probořil také.
Na místo okamžitě vyrazila hlídka z obvodního oddělení Žamberk, dopraváci a hlídkaři z Ústí nad Orlicí. Každý kdo v tu chvíli byl na blízku a ve vysílačce slyšel hlášení o tonutí dětí, jel na místo," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.
Všichni chlapci (nar. 2010, 2011, 2013) byli letecky transportování do nemocnic. Tam skončily i dvě dívky, pod kterými se také propadl led, ale ty se z vody dostaly a běžely pro pomoc.
Na místě kromě policistů a kriminalistů zasahovali i policejní krizoví interventi.
"Veškeré okolnosti této nešťastné události nyní prověřujeme," dodala Janovská.
Škodová Monika, Mgr. | dne 16.03.2021Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka