Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Orlická brána 2016

Vyšlo dne:07.07.2016
Autor: FIDIKO
Periodikum:ORLICKÝ.net

Pořádný důvod oslavě má letošní multižánrový festival Orlická brána v Žamberku. Slaví totiž desáté výročí a byla by velká škoda, kdybyste právě vy u tohoto jubilea chyběli. Městský kulturní podnik FIDIKO Žamberk si připravil pestrý program plný dobré muziky, divadel, pohádek a tance, který nadchne celou rodinu.
„Jsme velice rádi, že se divákům festival, jako je Orlická brána, líbí. Pozitivní reakce nás nabíjí energií a novými nápady, jak festival každý rok něčím vylepšit. Za devět ročníků si k nám cestu našli diváci nejen ze Žamberka, ale z blízkého i vzdálenějšího okolí, což nás těší. Věříme, že si skvěle užijí i letošní jubilejní ročník“, říká ředitel festivalu, pan Dan Kubelka.

Hudební pátek je žánrově nabitý. Program funky – grunge rokenrolem otevře jablonská kapela The Complication. Na vlně alternativního rocku nás svezou Needless. V úplně nové kapele, která se jmenuje Gingerhead, se v Praze sešli muzikanti jako Luboš Moravec (dříve Walke Chock Ice, Poste restante) nebo Maťo Mišík (Tata Bojs). Každý rok hledáme zajímavé kapely na Slovensku, letos přijedou garage-punkoví Genuine Jacks. S večerem přichází legendy a to frýdecko - místecká Prouza a na ně naváže pražský Echt! Páteční večer uzavřou letohradští Zupper, mísící undergrounovou syrovost s punkovými rifovačkami.

Sobotní hudební program je neméně nabitý a pestrý. The Entropies kombinují perské a české hudební vlivy, rockové i klasické nástroje a to jak v hudbě tak národnostním složení kapely. Písničky skupiny iSing můžete znát i z filmu, nový klip jim křtila Andrea Verešová. Večer si zatančíte a zazpíváte, protože u Tyršovy rozhledny nebudou chybět největší hity Jasné páky a Hudby Praha jako Paralet, Ryba Badys, Špinavý záda, Pal vocuď, Zákon o zachování energie…ale máme připraveny i nové písně z alba ...v pivu je bůh(?). Těšíme se na setkání s vámi!“ řekl člen Hudba Praha Band Vladimír Zatloukal. Absolutní novinkou v programu festivalu bude pořádný swingovo – jazzový nářez opravdového bigbandu, který se jmenuje Factorial! Orchestra. Zahraje jak standardy, tak zeswingované hity kapely Metallica, AC/DC, Monkey Bussines a dalších. Pokud nizozemská kapela Pure Muna nenarazí cestou z Amsterdamu do Žamberka na bludného Holanďana, můžeme se v noci těšit na pořádný rockový nářez kombinující prvky a vlivy post-rocku, psychedelického rocku a shoegaze. Noční program zakončíme před velkým plátnem, nenechte si ujít hysterickou, promiňte, historickou, komedii Vrtěti ženou.

Sobota samozřejmě bude patřit také divadlům. Nejúspěšnější divadlo z minulého ročníku – divadlo Do Houslí – letos opět rozvíří poněkud stojaté vody divadelní zábavy. Nejslavnější příběh francouzských dějin o třech mušketýrech, kteří byli čtyři, se dočkal tolika zpracování, že už snad není možné diváky něčím překvapit. Odvaha, důvtip, nadsázka a parodie, to vše ve hře Jeden za všechny!....budete překvapeni, ne že ne! V bombové komedii S hlavou v oblacích se letušky a pilot rozhodnou vyřešit své finanční potíže jednorázovou brigádou – bombovým útokem na soukromé letadlo! Buďte si jisti, že tato komedie se nepodobá žádné jiné!

Dalším divadelním lákadlem by se mohlo stát unikátní švýcarské divadlo Adam & Eva, kde hlavní roli má plně funkční historický poštovní autobus! Uvidíte multifunkční Postbus z roku 1957 a pohybové představení ve stylu komiksu, které překoná všemožné bariéry, přinese odlehčení od každodenního rychlého multimediálního života a vytvoří pocit porozumění a propojení. Mluvit se bude jen málo.

Rodiče si jistě v průběhu článku položili otázku: „Jo to je sice super program, ale co s dětmi?“ To nevadí, že nemáte hlídání a nikoho ani nehledejte. Orlická brána je tu i pro nejmenší! Po celou sobotu Vám bude k dispozici stan pro děti, kde je pro ně připravena spousta her a aktivit. Od deseti hodin ráno můžete kdykoliv zaskočit do kaple, kde až do odpoledne stále poběží české animáky, třeba o Krtečkovi, O Matyldě s náhradní hlavou, o tom, že nemáme budit mamuty a vůbec o všem možném. A samozřejmě uvidíte na pódiu pohádky, které přiveze divadlo Kapsa nebo Komedianti na káře, pobaví vás kejklíři, loutky, komedianti na chůdách a .....a nevydržím to, musím to napsat – budeme mezi pohádkami krájet velký DORT, protože Orlická brána má přece narozeniny!!!

Uvidíme se tedy pod Tyršovou rozhlednou v pátek 22. července a sobotu 23.července v Žamberku. Pro více informací sledujte naše webové stránky www.orlickabrana.cz
Škodová Monika, Mgr. | dne 18.07.2016Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka