Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Multižánrový festival orlická brána slaví letos výročí

Vyšlo dne:11.07.2016
Autor: tisková zpráva
Periodikum:Orlický deník

Pořádný důvod k oslavě má letos multižánrový festival Orlická brána v Žamberku, slaví totiž desáté výročí. Městský kulturní podnik Fidiko připravil na pátek 22. července a sobotu 23. července pestrý program plný dobré muziky, divadel, pohádek a tance, který nadchne celou rodinu.
„Jsme velice rádi, že se divákům festival, jako je Orlická brána, líbí. Pozitivní reakce nás nabíjí energií a novými nápady, jak festival každý rok něčím vylepšit. Za devět ročníků si k nám cestu našli diváci nejen ze Žamberka, ale z blízkého i vzdálenějšího okolí, což nás těší. Věříme, že si skvěle užijí i letošní jubilejní ročník," říká ředitel festivalu Dan Kubelka.

Hudební pátek je žánrově nabitý. Program funky – grunge rokenrolem otevře jablonská kapela The Complication. Na vlně alternativního rocku svezou Needless. V úplně nové kapele, která se jmenuje Gingerhead, se v Praze sešli muzikanti jako Luboš Moravec (dříve Walke Chock Ice, Poste restante) nebo Maťo Mišík (Tata Bojs). Ze Slovenska přijedou garage-punkoví Genuine Jacks.

S večerem přichází legendy, a to frýdecko – místecká Prouza a na ně naváže pražský Echt! Páteční večer uzavřou letohradští Zupper, mísící undergroundovou syrovost s punkovými rifovačkami.

Sobotní hudební program je neméně nabitý a pestrý. The Entropies kombinují perské a české hudební vlivy, rockové i klasické nástroje, a to jak v hudbě tak národnostním složení kapely. Písničky skupiny Ising lze znát i z filmu, nový klip jim křtila Andrea Verešová. U Tyršovy rozhledny zazní i největší hity Jasné páky a Hudby Praha jako Paralet, Ryba Badys nebo Špinavý záda, ale i nové písně z alba V pivu je totiž bůh. „Těšíme se na setkání s vámi!" vzkazuje fanouškům člen Hudba Praha Band Vladimír Zatloukal. Absolutní novinkou v programu festivalu bude řádný swingovo–jazzový nářez opravdového bigbandu – Factorial! Orchestra zahraje jak standardy, tak zeswingované hity kapely Metallica, AC/DC, Monkey Bussines a dalších.

Pokud nizozemská kapela Pure Muna nenarazí cestou z Amsterodamu do Žamberka na bludného Holanďana, návštěvníci festivalu se mohou těšit na pořádný rockový nářez kombinující prvky a vlivy post-rocku, psychedelického rocku a shoegaze. Noční program zakončí před velkým plátnem komedie Vrtěti ženou.

Sobota samozřejmě bude patřit také divadlům. Nejúspěšnější divadlo z minulého ročníku – divadlo Do Houslí – letos opět rozvíří poněkud stojaté vody divadelní zábavy nejslavnějším příběhem francouzských dějin o třech mušketýrech, kteří byli čtyři. V bombové komedii S hlavou v oblacích se letušky a pilot rozhodnou vyřešit své finanční potíže jednorázovou brigádou – bombovým útokem na soukromé letadlo. Dalším divadelním lákadlem by se mohlo stát unikátní švýcarské divadlo Adam & Eva, kde hlavní roli má plně funkční historický poštovní autobus. Diváci uvidí multifunkční Postbus z roku 1957 a pohybové představení ve stylu komiksu, které překoná všemožné bariéry, přinese odlehčení od každodenního rychlého multimediálního života.

Rodičům, kteří nemají hlídání, bude k dispozici stan pro děti se spoustou her a aktivit. Od deseti hodin ráno je možné si zaskočit do kaple, kde až do odpoledne stále poběží české animáky. Na pódiu se budou hrát pohádky, které přiveze divadlo Kapsa nebo Komedianti na káře, návštěvníky pobaví také kejklíři, loutky, komedianti na chůdách.

A bude se krájet velký dort, protože Orlická brána má přece narozeniny. Více na www.orlickabrana.cz.
Škodová Monika, Mgr. | dne 20.07.2016Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka