Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Festival Harriet Parish nabídne 16 benefičních koncertů

Vyšlo dne:20.07.2016
Autor: Žamberk
Periodikum:ORLICKÝ.net

První ročník Festivalu Harriet Parish nabídne od 21. srpna do 4. září 16 benefičních koncertů. Ty se budou konat hned ve čtyřech unikátních prostorách: v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie, v kostele sv. Václava, v bývalé Vonwillerově továrně v Muzeu starých strojů a nakonec také v žamberském zámeckém parku.
Festival je zaměřený převážně na klasickou hudbu – hned první koncert proto bude patřit barokní hudbě. Rozezní se varhany v kostele sv. Václava. Petra Hostinského doprovodí na trubku Pavel Herzog, první trumpetista Filharmonie Hradec Králové. Do programu klasické hudby lze také zařadit recitál světoznámého violoncellisty Jiřího Bárty. Po roce a na přání posluchačů, zazní viola Milana Řeháka a pod prsty Petra Hostinského původní harmonium i klavír v Zámecké kapli Nanebevzetí panny Marie. Výběr z árií Giaccoma Pucciniho zazpívá mladá absolventka Konzervatoře Pardubice Lucie Vagenknechtová. Trio Aperto přiveze do Žamberka program, kde se prolne artificiální, neboli klasická hudba, a její populární protějšek. Většina večera bude patřit českým autorům, jimž se soubor ve své koncertní činnosti věnuje především. Kvarteto Martinů a přední český klavírista Karel Košárek připravují ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon nahrávku komorního díla Petra Ebena, od jehož smrti v roce 2017 uplyne 10 let. Na koncertě zazní téměř neznámý Ebenův Klavírní kvintet, který vznikl na objednávku světoznámého anglického souboru Nash Ensemble. Doplní jej skvosty komorní hudby z pera J. Haydna a A. Dvořáka. Koncert se koná za laskavé podpory Nadace Život Umělce.

Do programu ale pořadatelé zařadili také moderní a třeba i taneční kousky. Mladá tanečnice Marika Tobišková vystoupí se svým představením Mezi hvězdami, ke kterému ji inspirovala cesta Malého prince A. S. Exupéryho. Klasická i moderní a hravá kytara rozezní prostory kostela sv. Václava v komponovaném večeru otce a syna Štěpána Raka a Jana-Matěje Raka. Hudba 30. až 50. let, výběr z alba I Love Peggy Lee Kateřiny Steinerové, roztančí prostory bývalé Vonwillerovy továrny. Členové Komorní filharmonie Pardubice, CORVUS kvartet, předvedou skladby slavných kapel jako Queen nebo Pink Floyd v originálních neotřelých aranžích. Do Žamberka se taky vrátí Clarinet Factory, kteří ve městě úspěšně koncertovali už třikrát.
Z dětských sborů vystoupí na festivalu královéhradecký soubor Boni Pueri, který vezme posluchače na výlet kolem světa za 80. minut. Pardubický dětský sbor Iuventus Cantant vystoupí na večeru věnovanému Harriet Parish. Právě v tento večer navíc zazní v české premiéře skladba Roberta Schumanna, kterou pro Harriet napsal.

Poslední den festivalu se koncertní pódium přesune do areálu zámeckého parku, kde vystoupí kapela Sto zvířat. Večer vystoupí mimořádný host prvního ročníku hudební přehlídky: Pavel Šporcl, Petr Šporcl a Czech Baroque Ensemble. „Obdivuji odvahu lidí, kteří se pustí do obnovy duchovních míst i památek a věnují jim nejen své prostředky, ale i elán, schopnosti, čas a citlivý přístup. I proto jsem rád, že byl můj další koncert - tentokrát s Czech Ensemble Baroque Orchestra - zařazen do I. ročníku benefičního festivalu Harriet Parish, jehož přidanou hodnotou je právě tak smysluplná příležitost konání.“

Festival Harriet Parish pořádá Veřejně prospěšný nadační fond pro podporu kultury a kulturních památek – VERITAS ET IUS, který založila Iva Parish. Celkový výtěžek z festivalu bude věnován na opravu střechy Kostela sv. Václava v Žamberku.

Záštitu nad festivalem převzal David Parish a starosta města Žamberka Jiří Dytrt.

Vstupenky na koncerty lze zakoupit v žambereckém infocentru v Kostelní ulici, nebo na internetových stránkách festivalu www.festivalharriet.cz.
Škodová Monika, Mgr. | dne 20.07.2016



Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka