Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Vonwillerovu továrnu s Muzeem historických strojů čeká nákladná rekonstrukce

Vyšlo dne:27.04.2016
Autor: Dave Ruppert
Periodikum:ORLICKÝ.net

Zástupce spolku provozujícího muzeum, zástupce polského partnera a starosta Žamberka včera dopoledne podepsali dohodu o spolupráci na projektu přeshraničních muzeí techniky, jehož cílem je získat dotaci na obnovu muzea v Žamberku a v polském Dzierżoniówě.
"Celý ten projekt je o spolupráci dvou technických muzeí. V Javořině Slezké je úspěšné lokomotivní depo s padesátkou velkých parních lokomotiv, nyní pořídili nové depo blíž k českým hranicích v Dzierżoniówě a toto muzeum se má otvírat v rámci tohoto projektu a mělo by být provázané s žamberským muzeem," okomentoval předseda muzejního spolku Michal Bednář. "Chceme obě polská muzea spojit mezi sebou parními historickými vlaky tak, aby návštěvník si mohl prohlédnout obě dvě muzea. Propojení by mělo být i dál do Žamberka," doplnil Piotr Gerber z polské nadace ochrany průmyslového dědictví.
"Na české straně bude v rámci projektu rekonstruováno muzeum starých strojů v areálu Vonvillerovy továrny, kde budou vybudovány expozice parních strojů a motorů. Žamberské muzeum nebude tolik železniční, spíš se budou obě muzea doplňovat a pára je jakési pojítko mezi oběma muzei," upřesnil Bednář. "Chceme ukázat průmyslovou revolici, jak tady na české, tak i ve Slezsku, co se změnilo. V Žamberku budou k vidění i třeba stroje pro zemědělství, u nás stroje, které mají něco společné s dopravou, tady automobily, u nás železnice, to se doplňuje - je to jedna historie 19. století," řekl Gerber. Rozpočet projektu se pohybuje okolo dvou milionů eur, s financováním by měl pomoci program Evropské unie Překračujeme hranice (Interreg V-A Česká republika - Polsko).
Na záměr rekonstrukce samotného muzea hodlá navázat město Žamberk dobudováním infrastruktury v řádku několika milionů korun. "Město Žamberk přistoupilo k projektu jako partner, který má zájem na jeho úspěšné realizaci. My do tohoto projektu vstupujeme s malou částkou a s relativně drobným prvkem, což je vybudování parkoviště, které by sloužilo nejen návštěvníkům muzea, ale také i pro návštěvníky dalších městských akcí jako například Ejhle, loutka, které se konají na druhé straně řeky. Chceme v této lokalitě vybudovat dobové osvětlení a doplnili i lavičkami tak, aby to odpovídalo době parních strojů a aby ta atmosféra té doby na návštěvníka vstoupila a mělo to svého ducha," okomentoval starosta Žamberka Jiří Dytrt.
Škodová Monika, Mgr. | dne 02.05.2016Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka