Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Kladením věnců, ale i udělováním medailí si připomeneme výročí vzniku republiky

Vyšlo dne:27.10.2015
Autor: redakce
Periodikum:Orlický deník

Vedení města Česká Třebová uctí v úterý od půl desáté dopoledne výročí založení samostatného československého státu položením věnců a kytic k památníkům u polikliniky, obchodního domu Tesco, na hřbitově, na Lhotce a ve Svinné.
Ústí n. O. – Vznik republiky a události, které tomu předcházely i následovaly, si členové Československé obce legionářské Jednoty Ústí nad Orlicí spolu se zástupci města a Svazem bojovníků za svobodu připomenou položením věnců u Památníku odboje – „Bubnujícího legionáře" a u pomníku v Parku československých legií v úterý od 11 hodin.

Vysoké Mýto – Ve městě si připomněli výročí vzniku samostatného československého státu už v pondělí. Po vzpomínkovém setkání u pomníku v Jungmannových sadech se účastníci přesunuli na náměstí Přemysla Otakara II. na tradiční „Večer světel". Po průvodu s lampiony nebe nad Vysokým Mýtem ozářil závěrečný ohňostroj.

Žamberk – Oslavy výročí vzniku samostatného Československa opět provází předávání Cen města významným osobnostem. Slavnostní večer se koná v úterý od 18 hodin v Divišově divadle. Program doplní vystoupení ZUŠ Petra Ebena, výstava fotografií z fotosoutěže na téma „Léto v Žamberku" a hlavní hvězda večera – koncert dvojnásobných držitelů ceny Anděl, skupiny Žamboši. Oslavy budou pokračovat ve středu od 15 hodin pietním aktem na Masarykově náměstí. Památka padlých válečných hrdinů bude uctěna položením věnců k pomníku Tomáše Garrigue Masaryka.

Lanškroun – Památku těch, kteří před 97 lety stáli u zrodu samostatného Československého státu, uctili v pondělí v Lanškrouně slavnostním shromážděním u pomníku za padlé v obou světových válkách a oběti holocaustu v parčíku u křižovatky ulic Dobrovského a Králické.
V úterý na něj naváže udělování pamětních medailí města občanům, kteří se zasloužili o jeho rozvoj a rozkvět nebo významným způsobem přispěli k proslavení Lanškrouna u nás nebo v zahraničí. V souvislosti s letošním sedmdesátým výročím ukončení druhé světové války se očekává ocenění těch dosud žijících obyvatel Lanškrouna, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti.
Po předání medailí v obřadní síni zámku budou oslavy pokračovat slavnostním koncertem. Začne v sále zámku o půl osmé večer. V podání Irvina Venyše (klarinet) a Martina Kasíka (klavír) zazní skladby Johannese Brahmse Sonáta pro klarinet a klavír Es – dur č.2 Op.120, Clauda Debussyho První Rapsodie pro klarinet a klavír, Fryderika Chopina Scherzo b – moll op. 31, Jörga Widmanna Fantasie pro klarinet solo, Bohuslava Martinů Sonatina pro klarinet a klavír č. H 356, Josefa Páleníčka Malá suita pro klarinet a klavír.
Program slavnostního koncertu byl koncipován jako průřez zástupců národů, jež vznik naší republiky nejvíce ovlivnily.

Letohrad – Skutečnost, že od vzniku státu Čechů a Slováků v roce 1918 uplynulo již 97 let, si připomenou i v Letohradu. Oslavy připravuje město ve spolupráci s Kulturním centrem. Slavnost začne ve středu v 18 hodin na městském hřbitově u památníku obětí světových válek, zahájí ji Dechová harmonie Letohrad státní hymnou. Poté představitelé města uctí památku hrdinů květinami. Pietní akt završí koncert dechového orchestru. Tak jako v jiných městech je i zde na slavnost zvána široká veřejnost.
Škodová Monika, Mgr. | dne 29.10.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka