Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Den otevřených dveří v bývalé Mosilaně: 200 let automobilů v českých zemích

Vyšlo dne:17.09.2015
Autor: Mgr. Zora Střelcová
Periodikum:ORLICKÝ.net

Muzeum Starých Strojů a Technologií uzavře svou letošní výstavní sezonu tradičním dnem otevřených dveří, který se bude konat pod záštitou Dnů evropského kulturního dědictví (www.ehd.cz). V sobotu, 19. září 2015 připomeneme významné výročí páry a automobilismu v českých zemích. V letošním roce uplyne 200 let od chvíle, kdy český vynálezce Josef Božek, mechanik pražského technického učiliště, po mnohaletém úsilí úspěšně předvedl veřejnosti v pražské Stromovce svůj parní vůz. Málokdo tehdy tušil, že se jedná o třetí nejstarší automobil na světě.
Muzeum starých strojů a technologií, sídlící v areálu bývalé Vonwillerovy továrny, připomene tuto událost svým dnem otevřených dveří, při němž budou předvedeny i další osobní automobily z dob úsvitu motorismu, kdy byla pára rovnocenným soupeřem benzínového i elektrického pohonu osobních vozidel.

Návštěvníci budou moci vidět funkční repliku Božkova parovozu ze 70. let 20. století, tu při spanilých jízdách po okolí továrny doprovodí automobily přibližující jednotlivé dekády vývoje motorismu. Jako tradičně muzeum připomene svou hlavní činnost v oblasti parních strojů a stabilních motorů přehlídkou funkčních exponátů (nákladní automobil Škoda Sentinel, parní válce a parní lokomobily v originálním zapojení s tradičními stroji, jako jsou mlátička, cirkulárka, či štípačka na dřevo).

Zpřístupněny budou expozice motorismu a stabilních motorů i nově zrekonstruované haly v prostorách bývalých tkalcoven. Pro zájemce budou probíhat komentované prohlídky areálu, které přiblíží nejen současné aktivity, ale i historii textilnictví v Žamberku a architektonický vývoj industriálního objektu továrny.
Parní stroje budou nachystány k provozu do 10:00 a odstaveny v 17:00. Hukot strojů a píšťal doprovodí jazzová kapela a nebude chybět ani občerstvení.

Muzeum bude nadále otevřeno po domluvě.
Škodová Monika, Mgr. | dne 18.09.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka