Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Filip Topol - piáno, muzika a StB

Vyšlo dne:24.09.2015
Autor: FIDIKO
Periodikum:ORLICKÝ.net

Kino Žamberk připravilo pro všechny fanoušky Filipa Topola unikátní událost! Na programu je filmová premiéra, hudba Psích vojáků živě i ze záznamu, ukázky Topolova literárního díla a mnohem víc!
Kino Žamberk uvede zbrusu nový dokument TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY, fascinující nahlédnutí do života Psích vojáků i Topola samotného. Kromě toho návštěvníky čeká živá hudba Filipa Topola, živý přednes jeho literárního díla, výstava unikátních fotografií z koncertů Psích vojáků a mimo jiné stylové občerstvení.

Filip Topol byl jednou z největších hvězd pražského undergroundu. Svou výjimečnou hudební pouť nastoupil ve třinácti letech a prakticky okamžitě si získal pozornost jak nadšených posluchačů, tak celé tehdejší umělecké scény. A také Státní bezpečnosti – jako třináctiletý kluk absolvoval kvůli svým písním svůj první výslech na StB.

Tím začal přerod kluka v rozervaného básníka, rockera a svébytného spisovatele, jehož poetika se těžko vysvětlovala – ale kdo jí jednou propadl, pro toho nebylo návratu. Jeho život byl souvislou jízdou koncertů, potíží s tehdejším režimem, problémů s alkoholem a bojů s vnitřními démony.

Neuměl žít v tichu, samotě a střízlivosti, ačkoli právě tohle mu doktoři předepsali jako jediný lék na delší život. Raději se napil, sednul za klavír a do publika zakřičel „Sbohem a řetěz“. Tak kdysi popsal Filipa Topola hudební kritik Jan H. Vitvar. Nebylo ani výjimkou, když po koncertě zůstaly na klaviatuře piána pomalu zasychající krvavé skvrny, svědčící o nasazení daleko za hranicí obyčejného muzikanta.

V Kině Žamberk vypukne Filipa Topola Večírek již tento pátek (25. září) od půl osmé večer. A zábava se bude konat až do půlnoci!
Škodová Monika, Mgr. | dne 24.09.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka