Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Orlická brána 2014

Vyšlo dne:08.07.2014
Autor: FIDIKO
Periodikum:ORLICKÝ.net

Je to tady! Prázdniny, volno, dovolená, zkrátka léto. A léto na orlickoústecku by rozhodně nebylo kompletní bez nejoblíbenějšího multižánrového kulturního festivalu pod širým nebem! Ve výjimečném přírodním areálu v okolí Tyršovy rozhledny v Žamberku se už za několik dní sejdou profesionální i amatérské divadelní soubory, kapely všech druhů a žánrů, tanečníci, loutkáři a spousty dalších performerů ze všech koutů (nejen) České republiky.
Že nevíte, co to vlastně Orlická brána je? Co od ní čekat, nebo proč jí navštívit? Na to jsme se zeptali člověka nejpovolanějšího, ředitele festivalu, pana Daniela Kubelky.


Takže začněme „od Adama“. Co tedy Orlická Brána vlastně je a proč bychom si jí neměli nechat ujít?

"Na začátek dobrá otázka. Kdybych měl popsat Orlickou Bránu jedním slovem, byla by to „rozmanitost“. Na našich dvou festivalových pódiích nabídneme hudbu, divadlo, loutky, soutěže a hry pro děti, tanečníky a další umělce.
Kromě toho běží v přilehlé kapli - ano, čtete dobře, přímo v areálu máme nádhernou barokní kapli sv. Rozálie – celodenní filmové projekce. Pro milovníky rozhledů a krajiny je po dobu konání festivalu otevřena také Tyršova rozhledna. Zkrátka aktivit pro celou rodinu a všechny věkové skupiny je víc než dost."


Zatím to zní naprosto perfektně. Můžete nám říct nějaká konkrétní jména performerů, případně na koho z nich se vy osobně těšíte nejvíc?

"Tak tohle je dost záludný dotaz, ale pokusím se na nikoho nezapomenout. Z kapel si rozhodně nenechám ujít Zrní, skvělou alternativní partičku z Kladna (v roce 2012 dostali Anděla jako Objev roku). Dál mě hrozně láká Bad Karma Boy, divoká indie-soulová smršť z Bratislavy. No a v pátek by bylo každopádně hříchem minout Renneho Trossmana, osobitého amerického bluesmana, původem z Chicaga.
Skvělé hudby máme opravdu hodně, od rockových legend Abraxas a Krausberry, přes world-music nadšence Čankišou, indie-rockové Houpací koně, až po Znouzectnost, která začínala punkem a dnes hraje osobitý mix punku, folku a rocku s rozpoznatelným a nezaměnitelným soundem. A to je sotva polovina kapel! Dodávám, že kompletní program festivalu a seznam účinkujících najdete na našem webu www.orlickabrana.cz."


To bude pořádná hudební smršť! A co vyznavači divadla, nepřijdou trochu zkrátka při takhle nadupaném muzikálním line-upu?

"Rozhodně ne! Festival rozvíjíme v rovnováze mezi hudební a divadelní složkou, ostatně původně (před osmi lety) vznikla Brána jako především divadelní projekt. Na návštěvníky letos čeká celkem 6 divadelních souborů, které předvedou 8 parádních představení. Za všechny bych vybral brněnské HaDivadlo s jejich slavnou komedií Tajná zpráva z planety matek, nebo třeba kosmickou fest-reality show Bio-Divadla Napříč.cz.
Za zhlédnutí rozhodně bude stát taky spolek Ztracená existence a jejich Dentální rapsodie (první rande dívky, viděné pohledem její ústní dutiny)." :-)


Divadelní menu tedy rozhodně stojí za to! Nicméně místo se nám krátí a s ním se blížíme i ke konci nabitého interview. Co byste potencionálním návštěvníkům festivalu chtěl říct závěrem?

"To už vážně končíme? Je toho ještě spousta, ať už programu pro děti (Malé divadélko Praha a Loutkové divadlo Kozlík předvedou své originální pohádky, nemluvě o Příhodách kluka Bombarďáka, přímo výbušné hudebně-divadelní dětské show), filmech a ostatních lákadlech. Přejme si všichni dobré festivalové počasí. Jsme ale připraveni, máme velký stan i kryté sezení a víme, že ani naši tradiční diváci nejsou z cukru a mají doma deštník a pláštěnku, kdyby byly potřeba. Rozhodně navštivte náš web a oficiální festivalový facebook, kde najdete všechny důležité informace a též soutěž aktuální až do středy 16.7. A co nenajdete, na to se nás neváhejte zeptat (třeba na tom facebooku). Uvidíme se všichni za pár dní na Orlické bráně 2014!"
Foglová Petra, Bc. | dne 11.07.2014Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka