Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Den válečných veteránů - 11.11.2013

U příležitosti Dne válečných veteránů, který připadl na pondělí 11. listopadu 2013, se zástupci města Žamberk zúčastnili pietního aktu v Ústí nad Orlicí.
Položením květin u památníku odboje u Bubeníka a v parku Československých legií uctili památku československých legionářů a vlastenců, kteří padli v I. a II. světové válce.
U této příležitosti byla Československou obcí legionářskou slavnostně předána ocenění a medaile. Čestné uznání bylo uděleno také Vladislavu Severinovi ml. ze Žamberka za zásluhy o obnovu a šíření legionářských tradic. Je to tak již druhé ocenění Českou obcí legionářskou, které putuje do Žamberka. V roce 2011 byla udělena plaketa Československé obce legionářské městu Žamberk.

Historická fakta:

11. listopadu 1918 v 11:00 hodin byly příměřím mezi Německem a Francií uzavřeným v Le Francport u Compiegne ukončeny válečné operace první světové války. Na památku mnoha miliónů obětí si toto datum každoročně připomínají demokratické země Evropy, USA, Kanada a Austrálie jako „Den veteránů" nebo „Den vzpomínek". Den veteránů je i pro nás příležitostí veřejně si připomenout československé legionáře a vlastence, kteří ve dvou válečných apokalypsách, ohraničených léty 1914 až 1918 a 1939 až 1945, nezištně a bez váhání nasadili životy za svobodu své vlasti a za obnovení její suverenity.

Zuzana Faltusová
Kultura a propagace města
MěÚ Žamberk

Faltusová Zuzana | dne 13.11.2013
Ke stažení:

Dokument: Čestné uznání | soubor: 05283c514b2d13.pdf | velikost: 0.42 MB   - Čestné uznání
Den válečných veteránůDen válečných veteránůDen válečných veteránůDen válečných veteránůDen válečných veteránůDen válečných veteránůDen válečných veteránůDen válečných veteránůObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka