Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Tisková zpráva Pardubického kraje

Žamberk (29. 11. 2011) – Velkou účast starostů mělo setkání náměstka hejtmana Pardubického kraje pro dopravu, dopravní obslužnost a investice Jana Tichého v úterý 22. listopadu 2011 s představiteli obcí ve správním obvodu ORP Žamberk.
Jednání se týkalo nových autobusových jízdních řádů, podle kterých se v Pardubickém kraji bude jezdit od 11. prosince letošního roku.

Starostové, kteří byli v posledních měsících aktivně zapojeni do procesu optimalizace veřejné dopravy v Pardubickém kraji, měli možnost posledních připomínek k navrženým jízdním řádům autobusových linek. Jakmile nový systém veřejné dopravy začne fungovat, budou mít měsíc na další připomínky tak, aby jejich podněty mohly být zapracovány do první změny jízdních řádů v březnu příštího roku. "Chceme od vás slyšet váš názor na nově vedené linky autobusů a jejich jízdní řády," řekl na setkání náměstek Tichý. "Případné drobné změny, na kterých se domluvíme, budeme moci zapracovat ještě před 11. prosincem. Po zavedení nových jízdních řádů vás pak požádáme o zpětnou vazbu a pomoc při vyladění celého systému veřejné dopravy."

Do následné diskuze se zapojili všichni představitelé obcí, kteří na jednání byli přítomni. Řada z nich potvrdila, že jejich dosavadní připomínky už byly vyřešeny a do nových jízdních řádů zapracovány. To je případ Helvíkovic, Jablonného nad Orlicí či Žamberku, jehož starosta prohlásil, že z hlediska četnosti spojů, jejich návaznosti a tarifních podmínek se nový systém jeví jako zlepšení pro cestující. Na jednání se ale vyskytly i připomínky, které byly v mnoha případech vyřešeny na místě. Například zástupce Těchonína, který kvitoval vyřešení spojení do Mladkova při cestách k lékaři, si stěžoval na absenci odpoledního školního spojení z Jablonného. Podle přítomných zástupců firmy Oredo, která dopravu v kraji organizuje, bude prověřena možnost vést další autobusový spoj v požadované době na trase z Jablonného přes Těchonín do Studené. Ten by se mohl objevit už v prosincovém termínu, případně v dalším nejbližším možném.

Při další připomínce, tentokrát z Pastvin, bylo rozhodnuto vyjít vstříc požadavku na zastavování autobusu na zastávce "U kanálu". Příslib rychlého řešení dostali i představitelé Kunvaldu, kam by měly jet autobusy ze Žamberka odpoledne o půl páté a pak o půl sedmé. Kunvaldští by přitom chtěli spojení po 17. hodině. V tomto případě se bude prověřovat možnost posunutí pozdějšího spoje o hodinu dřív, což by případně platilo už od nového jízdního řádu v prosinci. Zajímavou možnost řešení navrhlo Oredo v případě připomínky obce Studená. Místní upozornili na vypuštění dopoledního spojení s Jablonným nad Orlicí. To bylo z návrhu jízdního řádu skutečně vypuštěno, a to pro minimální zájem cestujících. Organizátor dopravy ale navrhl dočasné zajištění spojení jednou týdně velkým autobusem s tím, že z dlouhodobého hlediska by situace mohla být řešena takzvanou "třetí vrstvou dopravy", tedy využitím vozidel sociálních služeb, radiobusy či taxislužbou.

Na jednání náměstka Tichého se starosty ale nepřišly na přetřes jen jízdní řády. Hovořilo se například i o novém pojmenování zastávek, se kterým přišli z obce Písečná. "Ačkoliv jednání v Žamberku bylo složité, nakonec jsme snad všem vyšli vstříc a cestující na Žamberecku budou s novým systémem veřejné dopravy spokojeni," konstatoval na závěr náměstek hejtmana Tichý.
Vanický Zdeněk | dne 06.12.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka