Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Významní regionální betlémáři se představují v žamberském muzeu - přijďte se podívat na jejich pozoruhodné práce

Dne 6. prosince 2009 bude v žamberském muzeu zahájen již X. ročník vánoční výstavy s názvem Betlémy a betlémáři. Záměrně jsme letos zaměřili pozornost na jeden z nejstarších a nejkrásnějších vánočních zvyků – stavění jesliček.
STAVĚNÍ BETLÉMŮ MĚLO ÚSTŘEDNÍ POSTAVENÍ MEZI VÁNOČNÍMI ZVYKY
Počátky tohoto kultu sahají do starověkého Říma. Zde v roce 354 rozhodl papež Liberius, že 25. prosinec bude slaven jako den Kristova narození a Vánoce budou svátky spojené s touto dlouho očekávanou událostí. Naším cílem je ukázat neuvěřitelnou rozmanitost betlémů a kreativitu s jakou přistupovali různí autoři ke ztvárnění tohoto ústředního tématu.

Nejstarší vystavené práce, které si tyto dny budete moci v žamberském muzeu prohlédnout jsou pozdně barokní dřevěné deskové polychromované betlémy, byly vytvořeny neznámými autory v průběhu 18. století pro kapucínský klášter v Opočně a kostel v Uhřínově. Další kostelní betlém je mnohem mladší, byl zakoupen v roce 1931 v Jablonném nad Orlicí ve specializované firmě Ignáce Neškudly pro kostel Nanebevzetí Panny Marie na Orlici, jeho autora ani provenienci neznáme. Figurky darovníků nejsou velkých rozměrů, jsou však ukázkovou hodnotnou řezbářskou prací. Tento betlém upoutá okázalou dálinou i bohatě řezbářsky pojednanými postavami zvířat a stromů. Zajímavostí, se kterou se setkáváme jen zřídka kdy, je nádherný pár koní, který vede darovník.

Pozornost malých i dospělých návštěvníků každoročně poutá žamberský unikát – Jedličkův mechanický figurkový betlém. Okouzluje návštěvníky nejen nádhernou krajinou, exotickým městem, ale také velkým počtem pohyblivých figur i ztvárněním řemesel neodmyslitelně spjatých s podhůřím Orlických hor. Je vlastně jakousi názornou etnografickou učebnicí života našeho regionu. Zhotovil jej žamberský soustružník dřeva pan Ferdinand Jedlička (1875 – 1962) spolu se svým synem Josefem, z původně malého skládacího betlému postupně vytvořil velký mechanický betlém včetně všech pohyblivých mechanismů.Nynější podoba betléma byla dokončena ve 30. letech, kdy byla přestavěna mechanika na elektrický pohon. Celkovým počtem figur i plochou se řadí k velkým betlémům. Má 231 figurek a z nich 146 ztvárňují postavičky a 85 figurek zvířátka. Figurky jsou pokryty zářivými klihovými i fermežovými barvami typickými pro kralické betlémy.

Betlém Vojtěcha Kafkyz Červeného Kostelce patří vůbec k nejpůvabnějším řezbářským pracím. Inspiroval dokonce pana Tomka z Letohradu – Kunčic, aby vytvořil jeho obdobu v přírodním lipovém dřevě. Kafkův betlém nezapře práci profesionálního řezbáře, sochaře a pozlacovače. Je vytvořen s neobyčejnou lehkostí a elegancí.

Žamberské muzeum prezentuje také betlém Antonína Žabokrtského ze Žamberka, darovaný paní Alenou Svatošovou ze Svitav, která naše sbírky obohatila o betlém svého dědečka. Jde o dřevěný polychromovaný skládací figurkový betlém s rohovou dispozicí.

Miniaturu kralického skříňového betlému vytvořil restaurátor dřeva a umělecký řezbář Jan Friml z Jamného nad Orlicí, jeho skvostná práce se právem řadí do okruhu betlemářské produkce renomovaných tvůrců kralických betlémů - autorské dvojice Josefa Vondry a Josefa Schvarzera st. z Dolní Hedče.

K zajímavým ukázkám betlémářské práce patří pohádkový betlém pana Jaroslava Šifaldy z Rychnova nad Kněžnou. Rád zhotovoval hračky, postavy dřevěných vojáčků a pohádkové hrdiny, ty se pak rozhodl zakomponovat do svého betlému. Najdete zde Jeníčka a Mařenku, vodníka Česílka, Karkulku a vlka a mnoho dalších pohádkových postav.

Jiný typ betlémů, nežli představovaly betlémy kralické, jsou betlémy malované nebo tištěné. Malované figurkové betlémy získalo muzeum od rodiny Mazurových. Tištěné betlémy zapůjčili na výstavu manželé Tydlitátovi z Dlouhoňovic. Ze své sbírky vybrali betlém Českého ráje Milana Janáčka, dále tzv. „Valašský“ betlém, Wenigův betlém a nebude chybět ani Alšův betlém.

V loňském roce upoutal pozornost svými „pařízkovými betlémy“ pan Stanislav Vacek z Letohradu, jeho netradiční betlémy z přírodního nebo mořeného dřeva nesou osobitý rukopis a využívají dokonale tvarové zvláštnosti i barevná specifika dřeva.

Pro tvořivé ruce našich návštěvníků nabízíme betlémy, které si mohou sami vystřihnout z tvrdého kartonu, také tyto betlémy mohou zkrášlit Vaše domovy. Chce to však mnoho pečlivosti a trpělivosti. Mezi nimi je například „Soukenický betlém“ výtvarnice Jarmily Haldové, který ztvárňuje všechny kroky, které jsou spojeny se zpracováním lnu až po barvení a sušení sukna. Nechybí zde tkalcovský stav a na místo chýše je přístřeškem pro Svatou rodinu orlickohorská roubenice. Naši návštěvníci si budou moci zakoupit betlém Jiřího Knapovského, Zdeňka Brožka, Cyrila Kotyšana, paní Česlavy Talafantové, Elišky Peroutkové, zájemci u nás najdou také Českotřebovský železniční betlém, Herainův skládací betlém nebo Hradecký betlém Vladimíra Gottvalda.

Paní Zdeňka Vaněčková z Hradce Králové vytvořila největší betlém tepaný do kůže, který byl zapsán díky svým neuvěřitelným parametrům do Guinnessovy knihy rekordů. Pro svůj betlém užila Zdeňka Vaněčkovbá kůže o rozměrech 2 x 1,3 m, vytvořila celkem 66 postaviček, 39 zvířátek, 10 ptáčků a 2 velké smrky. Pro vytepání každé postavy potřebovala autorka v průměru 7,5 hodiny práce.

Betlémy pana Bedřicha Šilara jsou ukázkou současné tvorby, která navazuje na starou tradici. Monolitický betlém i jeho figurkový betlém zastupovaly sbírky žamberského muzea nejen na domácích, ale také zahraničních výstavách. Figury obou betlémů v přírodním lipovém dřevě dokládají nejenom výjimečný řezbářský cit, ale také schopnost nechat se inspirovat uměním baroka.

Jednou z nejtypičtějších prací je jedinečný „Kralický skříňový betlém“ autorů Josefa Schwarzera a Josefa Vondry s figurkami z polychromovaného dřeva a velkolepě pojednanou architekturou města. Společně vytvořila tato dvojice desítky betlémů - figurky dodával řezbář Josef Schwarzer st. z Hedče a krajinu s městem Josef Vondra z Červeného Kostelce.

O tom, že betlém je možné vyrobit rovněž z těsta nebo šustí Vás přesvědčí práce výtvarnice Aleny Tschöpové z Letohradu, paní Rázkové z Javornice i paní Jiřiny Vyčichlové z Velkého Poříčí, která vytvořila svůj betlém z hronovického těsta. Nepochybně Vás zaujmou, a možná také inspirují.


BETLÉMY VE FOTOGRAFIÍCH VLADIMÍRA HOMOLKY
Pan Ing. Vladimír Homolka z Rychnova nad Kněžnou obohatil žamberskou výstavu o expozici věnovanou jednotlivým regionálním betlémářům. Jejich medailonky i překrásné fotografie jednotlivých figur betlémů, jsou skvosty, které si zaslouží „ vychutnat“. Již devět let zkoumá Vladimír Homolka rukopisné znaky tvůrců a všímá si jemných odlišení a specifik práce jednotlivých tvůrců, a naopak hledá společné znaky charakteristické pro práci dílen a škol. Jeho vlastním přínosem je identifikace hlavních znaků práce betlemářů a zachycení půvabu a kouzla betlémů jako celku i v detailu.

Svoji pozornost koncentroval v letošní m roce na celkem jedenáct autorů - Jindřicha Adámka, Jaroslava Fettera, Břetislava a Vojtěcha Kafku, Ladislava Štichauera, Josefa Korejse Blatinského, Vendelína Schmoranze, Josefa Utze, Josefa Schvarzera st. i Josefa Schvarzera ml. Nechybí zde autorka betlémů paní Anna Vítová.


MALÉ DÁRKY, KTERÉ VÁS BĚHEM VÝSTAVY POTĚŠÍ
Kromě voňavých perníčků Aleny Tschöpové a Ivety Rábové se můžete v muzeu potěšit bohatou kolekcí korálkových ozdob pana Jana Moravce z Letohradu, suchými vazbami paní Věry Jeništové a korálkovými šperky Ivy Maurerové a slečny Dominikusové. Věříme, že Vás potěší ručně zhotovené gelové svíčky, předměty ze soustruženého dřeva, pletené košíky z pedigu nebo další včelí produkty.


NABÍDKA ŽAMBERSKÉHO MUZEA PRO VÍKENDOVÉ DNY
V naší vánoční nabídce jsou rovněž výtvarné dílny, kde si pod dohledem zkušených předvaděčů budete moci vyzkoušet malování vánočních ozdob nebo zdobení vánočních perníčků. Jan Moravec z Letohradu Vás 6.12. nepochybně přesvědčí, že vánoční ozdoby si můžete zhotovit z malých skleněných korálků. Jitka Fišerová Vám (6.12.) Vám dodá inspiraci, jak si vytvořit novoroční přání. Při sledování Jana Prokopce (13.12.) uvidíte, kolik úsilí vyžaduje si vyřezat nebo namalovat betlémovou figurku. Dále nabízíme různé typy vánočních ozdob, skleněné figurky zvířátek, vánoční balíčky, dárkové publikace. Pokud budete chtít trávit předvánoční chvíle s námi, rádi Vás přivítáme v žamberském muzeu. Vánoční výstava potrvá do neděle 20. prosince. Vánoční zpívání Vás čeká také v neděli 13. prosince, kdy od 15 hodin zazní koledy a vánoční písně v podání žáků ZUŠ P. Ebena v Žamberku.

Budeme se na Vás těšit a věříme, že v muzeu najdete drobné dárky pro zkrášlení domova a dětem ukrátíte chvíle čekání na nejkrásnější svátky roku.

Otevírací doba:
ÚT - PÁ 9.00 -12.00 a 13.00 - 16.00
SO - NE 14.00 - 17.00

Z muzea
Marie Otavová
Kalous Petr | dne 01.12.2009
Ke stažení:

Dokument: pozvánka | soubor: 04b150b0a67d9d.pdf | velikost: 1.69 MB   - pozvánka
figurka betlémufigurka betlémufigurka betlémubetlémObsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka