Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Výletní okruh městem

Délka trasy: 8,5 km

Mapa okruhu ve formátu PDF (5,7 MB)

Trasa je nenáročná, vhodná pro pěší i cyklisty s malými dětmi, pro dětské kočárky, vozíčkáře a spojuje zajímavá místa ve městě. U turisticky významných míst najdete informační tabule. Letáčky se zakreslenou trasou jsou k dispozici v turistickém informačním středisku.

Popis trasy

Výchozím bodem výletu je Masarykovo náměstí v centru města. Zde si prohlédneme budovu radnice, Mariánské sousoší a kašnu se sochou Nymfy a Kentaura.

Z něho vyjdeme Kostelní ulicí kolem kostela sv. Václava, dále kolem autobusového nádraží pokračujeme ulicí Klostermannovou do kopce. Na křižovatce odbočíme do ulice Na Rozárce, která nás dovede až k Tyršově rozhledně a ke kapli sv. Rozálie.

Po shlédnutí okolí z tohoto vyhlídkového vrchu nebo rozhledny se vrátíme stejnou trasou až na kruhový objezd, na kruhovém objezdu zahneme doleva a pokračujeme kolem autobusového nádraží rovně až ke křižovatce, na levé straně od této křižovatky se nachází městské muzeum a židovský hřbitov.

Po prohlídce pokračujeme ulicí Čsl. armády (doleva od křižovatky) kolem areálu bývalých Orlických kasáren až k mostu na začátku obce Helvíkovice.

Před mostem odbočíme vpravo podél řeky Divoká Orlice a dojdeme asi po 50 m k Domku Prokopa Diviše (vpravo od cesty v louce). Po prohlídce se vrátíme na silnici a pokračujeme podél řeky proti proudu ulicí Tovární. Přejdeme kamenný most přes řeku a vpravo shlédneme Kapličku Pod Suticí. Vrátíme se zpět za řeku a pokračujeme ulicí Albertovou a za penzionem pro důchodce odbočíme vlevo a opět jdeme podél vody.

Řeku přejdeme po mostě pro pěší naproti ulici Pod Kapličkou, za mostem zahneme doleva, a po asfaltové stezce dojdeme k aquaparku a sportovnímu areálu. V tomto areálu si můžeme zahrát minigolf, bowling, zajít na dětské hřiště nebo do restaurace Babeta a potom pokračovat dál po cestě kolem fotbalového stadionu. Obejdeme ho vpravo a dojdeme až k silnici č.11, kterou opatrně přejdeme a dostaneme se do krásného zámeckého parku.

Vyznačené cesty nás dovedou až k budově zámku. Zde můžeme projít zámeckým nádvořím a zámeckou bránou na Masarykovo náměstí nebo pokračovat parkem a ulicí 28. října k Divišovu divadlu. Dále jdeme ulicí Nádražní, která nás dovede zpět do středu města.

Zajímavá místa na trase

Radnice – klasicistní budova z r. 1810, od r. 1814 zde sídlí zástupci města a městský úřad, vstupní schodiště a znak města nad vchodem jsou z pískovce.

Mariánské sousoší – morový sloup je monumentální pískovcovou stavbou uprostřed náměstí.

Kašna – zdobená bronzovou plastikou Nymfy a Kentaura.

Kostel sv. Václava – nejstarší zmínka o něm pochází z r. 1348, jedná se o nejvyšší stavbu v Žamberku, kostel je možné navštívit denně hlavním vchodem a prohlédnout si jeho interiér.

Tyršova rozhledna – dřevěná stavba postavená v r. 1932, v galérii věže najdete fotografie a obrázky rozhledny a nejbližšího okolí nebo výstavy místních škol a organizací, rozhlednu je možné navštívit od května do října během otevírací doby.

Kaple sv. Rozálie – raně barokní kaple z r. 1682, během otevírací doby rozhledny můžete nahlédnout do kaple přes mříž.

Městské muzeum – založeno v r. 1911, ve stálé expozici najdete novogotickou lékárnu, loutkové divadlo, pohyblivý betlém s dřevěnými vyřezávanými figurkami a další historické předměty.

Židovský hřbitov – založen patrně kolem r. 1700, nachází se zde malá expozice o židech, hřbitov můžete navštívit po dohodě s průvodcem městského muzea kromě sobot a židovských svátků, muži s pokrývkou hlavy.

Pivovar Žamberk – vyrábí místní specialitu pivo Žamberecký Kanec a další výrobky z piva, možnost domluvit prohlídku nebo si posedět v pivnici, pivovar se nachází naproti městskému muzeu.

Hasičské muzeum – expozici najdete v bývalých Orlických kasárnách, je zde k vidění hasičská technika a vybavení hasičů od roku 1820 až do současnosti, prohlídka je možná kdykoliv po telefonické dohodě.

Domek Prokopa Diviše – expozice je věnovaná Václavu Prokopu Divišovi, vynálezci zemněného bleskosvodu, jehož maketu můžete spatřit na louce před domkem, dozvíte se zde podrobnosti o jeho životě a dráze kněze, otevřeno od května do září.

Muzeum starých strojů a technologií – muzeum působí v bývalé textilní továrně Vonwiller v Žamberku, kde postupně otevírá jednotlivé expozice, se zaměřením na různá odvětví historické techniky a jejího vývoje minulého a předminulého století (parní válce, parní lokomotivy i lokomobily, obráběcí stroje, historické automobily, motocykly ). Prohlídka je možná po telefonické dohodě.

Kaplička Pod Suticí – nachází se v malebném místě na soutoku řeky Divoké Orlice s Rokytenkou.

Sportovní areál Pod Černým lesem – součástí areálu je aquapark s tobogány, vířivkou, plaveckým a dětským bazénem, dětské hřiště, minigolf, tenisové kurty, krytá tenisová hala, posilovna, squash, bowling, půjčovna kol, koloběžek a kolečkových bruslí, kluziště na bruslení, kemp, restaurace a jiné možnosti vyžití.

Zámecký park – založen pravděpodobně v 19. stol., v anglickém stylu, je soukromým pozemkem p. Parishe, zámecký park je výborným místem k odpočinku, naleznete zde mnoho krásných míst.

Zámek – stavba z r. 1575 s krásnými pískovcovými portály na nádvoří, součástí zámku je zámecká kaple, zámek není přístupný veřejnosti.

Divišovo divadlo – budova z r. 1926, centrum kulturních akcí ve městě.

Občerstvení na trase
Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka