Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Stála majlant, dnes zdobí akce

Vyšlo dne:16.09.2016
Autor: Petr Broulík
Periodikum:5plus2

Hasičský vůz Andula sloužil do roku 1956, teď je ozdobou muzea a různých akcí. Obnova vozu hasiče i potrápila.
Kdo by neznal hasičskou Máňu z proslulého televizního filmu Jak dostat tatínka do polepšovny s Tomášem Holým? Podobné vozidlo je jedním z populárních exponátů Hasičského muzea v Žamberku a místní dobrovolní hasiči s ním například navštěvují různé akce. Nedávno například historicky největší setkání hasičských stříkaček a vozů, které ve Vysokém Mýtě vyráběla firma Stratílek.
Žamberští hasiči říkají vozidlu Andula a při jízdě na něm sedí zády k sobě po čtveřicích na dřevěné nástavbě, která je právě výrobkem firmy Stratílek.
"Ovšem podvozek je Praga," zdůrazňuje jednatel SDH Žamberk Petr Holubář. "Od Pragy Kolben Daněk koupili kdysi Žamberští jen rám vozu a ten převezli do Vysokého Mýta, kde ho ve firmě Stratílek strojili. Tohle sloužilo na vezení lidí a za vozidlo se zapřáhlo čerpadlo," říká jednatel a podotýká, že ve své době byla Andula luxusní hasičský vůz. "Jen to čerpadlo za vůz stálo tehdy 82 tisíc korun," ukazuje hasič kopie historických dokumentů.
Andula sloužila hasičům na Žamberecku ve více sborech, neboť mnohé na takovou techniku neměly. "Žamberk v té době byl okresním městem , takže hasiči jezdili hasit požáry až do Orlického Záhoří, což je veliký okruh do třiceti kilometrů. Andula byla naposled u hasičů v Bohousové, pak se nám vrátila. K zásahům v Žamberku jezdila až do roku 1956, kdy ji nahradilo nové vozidlo Praga RN," popisuje Petr Holubář.
Před třemi lety, než žamberečtí hasiči oslavili 130. výročí založení sboru, prošla Andula generálkou. Má například nové niklování a motor opravený do původního stavu. Jeho obnova žamberské hasiče dost pozlobila. "Museli jsme ho dát třikrát do opravy, než jsme zjistili závadu. Tou byla malá prasklinka v hlavě, kterou se nám dostala vždy do oleje voda. A nedařilo se to zjistit," říká hasič František Pilkola.
Andula je od té doby spolu s hasiči v parádních dobových uniformách ozdobou řady oslav. "Často ji využívala také hasičská dechovka, kterou měli naši tátové. Také už provázela několik hasičů na jejich poslední cestě. Dáme za ni vždy historickou stříkačku a na tu položíme rakev. Je to takové stylové důstojné rozloučení," říká Petr Holubář.
Hasičské muzeum v Žamberku má více zajímavých exponátů. tři hasičské koňky, dva nákladní automobily, pět typů čerpadel. Ozdobami muzea jsou staré stříkačky. Mezi nejstarší patří ta, kterou v roce 1820 koupil majitel panství baron John Parish. Prohlídka muzea je možná po dohodě s hasiči na adrese p.dlabka@seznam.cz.
Škodová Monika, Mgr. | dne 20.09.2016Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka