Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Bývalý tajemník u soudu uspěl. Výpověď je neplatná

Vyšlo dne:30.09.2019
Autor: Jiří Šmeral
Periodikum:Orlický deník

Radnice v Žamberku prohrála soudní spor s bývalým tajemníkem Ivanem Prchalem. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že výpověď, kterou dal tajemníkovi v srpnu předminulého roku někdejší starosta Jiří Dytrt (ODS) je neplatná. Zrušil tak prvoinstanční rozsudek orlickoústeckého Okresního soudu z letošního ledna.
Spor mezi Ivanem Prchalem a současným radním Dytrtem, který po loňských komunálních volbách křeslo starosty už znovu neobhájil, se táhne deset let. „Vše odstartoval v roce 2009 starosta Dytrt, když mně nezákonně odebral část osobního příplatku a požádal ředitele krajského úřadu o mé odvolání z funkce tajemníka,“ říká Ivan Prchal.
Důvodem, proč musel na radnici skončit, je podle tajemníka to, že upozornil na nezákonné manipulace při veřejné zakázce na rekonstrukci pěší zóny v Žamberku. " V době mé pracovní neschopnosti rada města zrušila transparentní výběrové řízení a vyhlásila nové, z něhož vítězně vyšla předem vybraná firma. A já se provinil tím, že jsem tuto kauzu pomohl rozkrýt," uvádí Ivan prchal.

Současný starosta Oldřich jedlička (AO) se k prohranému soudu vyjadřovat nechce. "Vzhledem k tomu, že se jedná o pracovněprávní spory a dosud jsme neobdrželi ani písemné vyhotovení rozsudku, nebudu spory komentovat," sdělil. Bývalý starosta Jiří Dytrt na dotaz Deníku nereagoval. A nevyjádřili se ani koaliční zastupitelé (Nezávislí s podporou ODS, Žamberská demokratická koalice, ANO a SPD), které redakce oslovila. Kolik žamberskou radnici soudní spory stály, není zcela zřejmé.
Před odvolacím soudem se vedení města narychlo snažilo s bývalým tajemníkem dohodnout mimosoudně. Návrh dohody, jehož součástí bylo odškodnění 1,6 milionů korun, ale zastupitelé neschválili.
Škodová Monika, Mgr. | dne 03.10.2019Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka