Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Městem pro byznys Pardubického kraje je opět Žamberk

Vyšlo dne:23.06.2009
Autor: Jakub Křešnička
Periodikum:Ihned.cz

Pardubický kraj by na základě průzkumu Město pro Byznys 2009 mohl být přezdíván jako »region nerozhodných výsledků«. Jak vyplynulo z telefonického průzkumu, podnikatelé si tu nejvíce oblíbili hned tři města – Žamberk, Králíky a Svitavy.
V celkovém pořadí se zase Svitavy a Ústí nad Orlicí dělí o desáté a jedenácté místo, o dvanácté a třinácté se »přetahují« Česká Třebová a Polička.

Naštěstí na prvních třech místech je pořadí jasné, a tak výzkum byznysmenům opět ukázal, kde najdou nejlepší příležitosti pro podnikání. Nachází se v Žamberku, jehož pozice je o to přesvědčivější, že vyhrál již podruhé za sebou.

»Srovnávat jednotlivá města na základě podnikatelské perspektivy je důležité, ale ještě důležitější je předávat si zkušenosti, jak podnikání na místní úrovni podpořit. Je to jedna z cest, jak zvýšit kvalitu života i na periferiích regionu,« uvedl k průzkumu ředitel Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Roman Sodomka.

Čím si Žamberk přední příčku v průzkumu zasloužil? Především jde o nejlevnější město kraje, na což podnikatelé zvlášť v době krize rádi slyší. Kromě toho, že v Žamberku je vodné a stočné o čtvrtinu lacinější než v ostatních sledovaných městech, jsou tu i jedny z nejnižších cen stavebních pozemků a bytů.

Nízkých cen v Žamberku si ostatně v průzkumu všimli i samotní podnikatelé. Byznysmeni ocenili i práci místní radnice, která mimo jiné nabízí nejširší sběrnou síť tříděného odpadu a nadprůměrně podporuje veřejnou dopravu.

Mezi prvními třemi městy Žamberk vyniká i kvalitní lokalitou. Atraktivní je především díky čistému ovzduší, vysoké kapacitě ubytovacích zařízeních a nízké kriminalitě.

Jen pro doplnění, Žamberk byl i nejúspěšnějším zástupcem Pardubického kraje v loňských celostátních výsledcích – dosáhl na slušné třiadvacátem místě mezi 205 konkurenty. Lokalita Žamberku byla pak oceněna jako třináctá nejlepší.

Jako druhé nejlepší město kraje vyšla z průzkumu Chrudim. Zásluhu na tom má především práce místní veřejné správy. Na počet obyvatel tu pracuje nejméně úředníků a chrudimská radnice je se svými 53 hodinami nejdéle otevřenou radnicí pro veřejnost v kraji.

Třetí příčku obsadilo Vysoké Mýto. Místní radnice je nejúspěšnější v získávání evropských dotací a má i slušný rating hospodaření. Je zde nejnižší daň z nemovitostí a podnikatelé si chválí i pracovní síly.

Ani krajská metropole Pardubice neodešla z vyhlašování výsledků s prázdnou. Sice v kraji skončila až na šestém místě, ale odnáší si obě speciální ceny od partnerů průzkumu Město pro Byznys.

První ocenění dostaly Pardubice od společnosti Vodafone za nejlepší městské internetové stránky z pohledu byznysmenů. »Snaží se podpořit místní podnikatele prezentací na městském webu, kde nabízí i stažení celé řady důležitých formulářů,« uvedl viceprezident pro firemní zákazníky Vodafonu Pavel Hlavinka.

Druhou speciální cenu za nejlepší podnikatelské prostředí získali Pardubičtí od firmy Eurovia CS. Ocenila, že v kraji je podíl firem téměř o polovinu vyšší, než je krajský průměr a zároveň mají nejvyšší zastoupení v sektoru služeb. I místní podnikatelé si velmi chválí místo působení.

Více k loňskému ročníku soutěže

V Pardubickém kraji bylo v průzkumu Město pro byznys 2009 hodnoceno patnáct měst na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí, a to dle podnikatelského prostředí, kvality lokality, kvality veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenových podmínek a telefonického průzkumu mezi podnikateli, který zajišťuje společnost Factum Invenio.

Zveřejnění žebříčku je součástí druhého ročníku celorepublikového srovnávacího výzkumu, ve kterém se hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a samostatně zkoumaných 22 pražských správních obvodů.

Do konce června budou postupně vyhodnoceny všechny kraje ČR, v září hlavní město Praha a v říjnu bude zveřejněn celorepublikový žebříček.

Ve druhém ročníku již byly vyhlášeny výsledky v Královéhradeckém kraji, kde zvítězilo Nové Město nad Metují, v Libereckém kraji Tanvald, v Ústeckém kraji Děčín, v Karlovarském kraji Chomutov, v Plzeňském Klatovy, v Jihočeském kraji zvítězil Vimperk, v Moravskoslezském kraji Bruntál, v Olomouckém kraji Prostějov, ve Zlínském kraji Uherský Brod, v Jihomoravském kraji Slavkov u Brna a v kraji Vysočina Humpolec.

V celorepublikovém srovnání loni zvítězil Humpolec.
Vanický Zdeněk | dne 17.01.2010Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka