Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Dny evropského dědictví v Žamberku

Vyšlo dne:12.09.2019
Autor: Zuzana Faltusová
Periodikum:ORLICKÝ.net

V tomto roce připadla celoevropská kulturní akce Dny evropského dědictví (EHD) na termín 7. – 15. září a zahájeny byly 7. září v Litomyšli. Veřejnosti se v těchto dnech otevírají nejen historicky známé památky celé Evropy, ale i zajímavá a výjimečná místa, budovy, objekty i prostory, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné.
Město Žamberk se k této akci připojí už v pátek 13. září od 17:00 do 21:00 hodin, kdy se koná den otevřených dveří žamberské radnice. Návštěvníci si budou moci prohlédnou reprezentativní prostory radnice – obřadní síň a vstupní halu s bohatou výzdobou z ručně paličkované krajky. Stálé dekorace obohatí výstava fotografií z fotosoutěže na téma "Sakrální a historické památky v Žamberku". K nahlédnutí budou připraveny i pamětní knihy města Žamberka vedené od roku 1990, fotografické přílohy ke kronikám z ŘKF Děkanství Žamberk, ale i kronika a tabla z divadelních her Spolku divadelních ochotníků Diviš. Součástí programu bude od 19:00 hodin komponovaný večer Spolku divadelních ochotníků Diviš „Divadelní vzpomínky trochu jinak“, ve kterém herci zavzpomínají na své role, zážitky z představení a zahrají některé písně a známé scény z jimi hraných divadelních her z období 2004 – 2019.

V sobotu 14. září budou v Žamberku veřejnosti zdarma přístupné tyto objekty:
Barokní kostel sv. Václava a kaple Panny Marie Bolestné budou otevřeny od 10:00 do 18:00 hodin.
Návštěvníci budou moci nahlédnout do farních kronik, prohlédnout si výstavu fotografií z fotosoutěže "Sakrální a historické památky v Žamberku" doplněnou starými fotografiemi z archivu ŘKF Děkanství Žamberk. Zpřístupněny budou i věže kostela a to v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin.

Tyršova rozhledna bude otevřena od 10:00 do 19:00 hodin.
Dvacet metrů vysoká věž nabídne návštěvníkům výhledy na Orlické hory, Bukovou horu, Suchý vrch a za příznivých podmínek i na Krkonoše.

Městské muzeum Žamberk bude otevřeno od 14:00 do 17:00 hodin.
Stálá muzejní expozice se věnuje historii, kultuře, technice a přírodě našeho města a zejména vývoji tradičních lidových a uměleckých řemesel. Zároveň představuje některé slavné rodáky.

Domek Prokopa Diviše se otevře od 10:00 do 11:00 hodin a od 14:00 do 17:00 hodin. Expozice je věnovaná žamberskému rodákovi a českému vynálezci bleskosvodu P. Divišovi.

Muzeum starých strojů a technologií bude otevřeno od 10:00 do 17:00 hodin. V areálu původní textilní továrny Vonwiller budou veřejnosti přístupné expozice motorismu, stabilních a parních strojů, parní a dieselové lokomotivy a nové muzejní tratě a nádraží před muzeem.
Těšíme se na Vaši návštěvu!
Škodová Monika, Mgr. | dne 12.09.2019Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka