Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Jak v kraji oslaví 100 let republiky?

Vyšlo dne:25.10.2018
Autor: redakce
Periodikum:Orlický deník

Nové pomníky, vysázené lípy, ohňostroje… Oslavy výročí 100 let republiky budou v kraji pestré.
O víkendu budou lidé v celém regionu slavit výročí 100 let od založení Československé republiky.
Města, obce i spolky pořádají řadu zajímavých akcí. Litomyšl a Svitavy odhalují nové pomníky. V Moravské Třebové, Vysokém Mýtě nebo ve Skutči vysázejí nové lípy. Tatíček Masaryk nebude samozřejmě na oslavách chybět, takže se objeví v Moravské Třebové, kam přijede škodovkou, i v Letohradu
Na státní svátek naplánovala navíc litomyšlská tiskárna otevření nového Muzea tisku. Historická expozice tiskařství se otevře v pravé poledne. Je zaměřená na staré tiskařské a knihařské vybavení z 1. poloviny 20. století. Její příprava trvala několik let.
Oslavte to s námi. To je podtitul oslav ve Vysokém Mýtě. Slavit se bude v sobotu, odpoledne bude volný vstup do muzeí, připraveny jsou komentované prohlídky města. V 15 hodin proběhne v Jungmannových sadech zasazení stromu republiky, kam umístí schránku se jmény letos narozených mýtských dětí. Po odpoledním kulturním programu na náměstí bude od 18 hodin následovat pietní akt u mohyly padlých vojáků vysokomýtského 30. pěšího pluku, poté Večer světel a na rynku pak od 19.45 hodin lidová veselice Vyvalte sudy.

Pestrý program nabídne i Ústí nad Orlicí. V sobotu vystoupí Black band, Generace a součástí bude videomapping a ohňostroj, v neděli proběhnou pietní akty u Památníků odboje a československých legií a večer se od 19.30 v Roškotově divadle koná koncert orchestru Decapoda.

Dorazí Masaryk
V neděli ve 14 hodin vypuknou oslavy i na Náměstí Svobody v Letohradě, v sousedním Žamberku se oslavy konají po oba dva dny, v sobotu proběhne pietní akt u skautské Lípy svobody, večer se bude promítat film TGM Osvoboditel a v neděli v 15.50 hodin do centra dorazí samotný tatíček Masaryk.

V Litomyšli budou slavit už v sobotu, kdy v 11 hodin odhalí sochu Slavěny od akademického sochaře a restaurátora Arnolda Bartůňka. V zámeckém sklepení se lidé poprvé podívají na novou instalaci Více Srdce pro Václava Havla. Kolem obřího voskového srdce jeho autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda umístili na zdi stovky zrcátek.

Na 16. hodinu je naplánováno v parku u Smetanova domu sázení lípy pro Olgu Havlovou k jejím nedožitým 85. narozeninám. Oslavy vyvrcholí v 17.30 hodin na autobusovém nádraží, kde se poprvé rozsvítí Trikolora od Václava Ciglera a Michala Motyčky.

Na neděli plánují oslavy ve Svitavách. Uprostřed náměstí u staré radnice v neděli ve 14 hodin odhalí pomník Valeas, res publica! (Ať je zdravá, silná…. věc veřejná) od uměleckého kovolijce Martina Horkého. Pomník má podobu otevřené kroniky s nápisem, který připomíná prezidentskou návštěvu s autentickým svitavským podpisem TGM. K pomníku vede symbolická cesta s nejvýznamnějšími městskými daty.

V Moravské Třebové za městským muzeem bude v neděli ve 14 hodin zasazena lípa svobody. O ceremoniál se postará sám Tomáš Garrigue Masaryk, který přijede od radnice dobovým vozidlem Laurin - Klement Škoda 110.Hanáková Silvie Elizabeth, Bc. | dne 25.10.2018Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka