Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Ve městech začíná jarní úklid

Vyšlo dne:02.03.2010
Autor: Šárka Mikulecká
Periodikum:Orlický deník

Orlickoústecko – S košťaty se v ulicích ohání veřejná služba. Strojový úklid vozovek začne, až zimě definitivně odzvoní.
Několik uplynulých dní jasně naznačilo, že se blíží jaro. Sníh začal poměrně rychle tát a odkrývá neuvěřitelnou směs odpadků, psích exkrementů a posypového štěrku. Pomalu proto začíná úklid. S ním mnohde pomáhá veřejná služba, tedy lidé pobírající sociální dávky. Ze všech měst shodně zaznívá: Zkušenost s pejskaři? Hrozná!

Zatímco ve většině měst se nyní jen ručně zametá, v Žamberku už včera uklízeli také strojově. "Štěrk smeteme, necháme ho na hromadě propršet a potom ho používáme pod zámkovou dlažbu nebo na opravy cest," uvedl Ivan Vrkoč, jednatel místních technických služeb. Ve Vysokém Mýtě se strojovým úklidem ještě nezačali. "S přestrojením váháme, protože máme víceúčelové stroje, které v zimě slouží jako posypové vozy a na jaře a v létě jako zametací vozy. Ještě chvíli počkáme, aby nás nezaskočilo, že přestavíme na letní techniku a přijde zima," potvrdil Pavel Dvořák, provozní technických služeb. Také Choceň už začíná být čistší. Štěrk, který pomalu mizí z ulic, technické služby použijí na posyp znovu příští zimu.

V Lanškrouně naopak posypový materiál, který se prozatím uklízí ručně, znovu nevyužívají. "Je s příměsí dalších nečistot. Používáme ho na zásypy, rekultivaci skládky nebo jako příměs do kompostové směsi," upřesnil dispečer technických služeb Pavel Rainer. Obyvatelé Letohradu si na čistší ulice ještě budou muset počkat.
Vanický Zdeněk | dne 05.03.2010Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka