Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Žamberk chce zpět pohotovost

Vyšlo dne:12.02.2010
Autor: Šárka Mikulecká
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Město je ochotné do zavedení služby investovat vlastní finanční prostředky. Peníze jsou prý na druhém místě
Starostové a starostky z obvodu úřadu s rozšířenou působností v Žamberku táhnou za jeden provaz proti novému systému poskytování lékařské služby první pomoci, s nímž jsou nespokojení. Služba byla od ledna zrušena ve městech a je poskytována, podle kraje z důvodu zkvalitnění péče, v Orlickoústecké nemocnici.

Sedmnáct přítomných představitelů obcí z celkových sedmadvaceti se v úterý jednomyslně shodlo na třech usneseních. V prvé řadě žádají o zachování rychlé lékařské pohotovosti v Žamberku a současně o opětovné zavedení návštěvní služby lékařské služby první pomoci.

"Jako město jsme v roce 2004, 2005 bezúplatně převáděli budovu na Pardubický kraj, který do ní investoval 7,5 milionu korun a vytvořil zázemí pro rychlou lékařskou pomoc. Zároveň jsme po čtrnácti letech přesunuli poliklinikou provozovanou lékařskou službu první pomoci do tohoto objektu a celé to zastřešil Pardubický kraj. Potom, bez toho aniž by nám cokoli řekli, proběhlo to jen médii bez jakýchkoli informací nám, jako zástupcům města, vydali tiskovou zprávu, že se službu rozhodli zrušit z důvodu zkvalitnění lékařské péče," připomněl starosta Jiří Dytrt.

Záchlumí tak například v důsledku změn přišlo o pravidelné návštěvy lékaře v obci, který tam každý týden dojížděl na pár hodin. Podle Jiřího Dytrta plánované změny ještě nejsou u konce: "Do dvou let navíc chystají, že "sundají" lékaře ze sanity a bude jezdit jen saniťák a sestra." Žamberk je ochotný do obnovení služby investovat vlastní prostředky, jejich výše je podle starosty až na druhém místě, důležitější je službu zajistit. "My bychom si to dokázali představit. Kraj nám třeba pošle nějaký návrh na zavedení návštěvní služby s tím, že se město bude finančně podílet. Pro to jsou dvě varianty. Buď přispějí i obce z obvodu, nebo jen Žamberk," dodal Jiří Dytrt.

Starostové se shodli, že změny systému lze dosáhnout přerozdělováním finančních prostředků věnovaných Pardubickým krajem na zdravotnictví, a zároveň kraji vyčítají nedostatečnou informovanost o jeho záměrech.
Vanický Zdeněk | dne 05.03.2010Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka