Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Jaro už je mezi náma, zima už je za horama...

Vyšlo dne:23.03.2010
Autor: Vlaďka Šulcová
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Po letošní zimě mnozí netrpělivě čekali na jaro. Na sluníčko, sněženky, bledule ... Místy ještě ležel sníh, když se v neděli odpoledne sešli u oslíka Martina v Žamberku-Betlémě lidé, aby si připomněli starou tradici, jakou je "vynášení Morany".
Obloha byla zachmuřená a po cestě, která vedla proti toku řeky Divoké Orlice, nás každou chvíli pozlobila dešťová přeháňka. Děvčata a chlapci z Odborného učiliště a Praktické školy v Tyršově ulici přinesli nastrojenou Moranu a vydali se s ní za zvuků kytar, obří řehtačky a hřmotného vozembouchu na její poslední cestu. První zastavení oživilo několik českých národních písniček a malé děti byly pozvány do kroužku, aby společně s těmi většími zazpívaly a zatancovaly na známou písničku "Pásla ovečky".

Velký potlesk sklidil krásně zazpívaný kánon. Na další zastávce se také zpívalo a tančilo – dokonce se velmi povedla i polka! Poslední a nejdelší zastavení probíhalo u bývalé továrny, kde si všichni s chutí zazpívali, zatleskali a žáci s vychovatelkami domova mládeže předvedli "Proplétanou". Program byl velice pečlivě nacvičený a připravený, zapojily se všechny generace, a kdo neznal slova některých písniček, pomohla mu tištěná nápověda, takže letošní rok jsme si opravdu užili a snad i jaro svým zpěvem přivolali.

Překvapením byl i větší zájem veřejnosti, do průvodu se zapojilo devadesát tři osob a u mostu čekalo dalších šest. Tím posledním účastníkem do stovky byl oslík Martin, který na svém hřbetě vozil jako každý rok v sedle hodné holčičky a kluky. Moranu jsme hodili z mostu a sledovali, jak odplouvá zčeřenou hnědou vodou pryč z města. Děkujeme všem vystupujícím a návštěvníkům za uchování a obnovení krásné staré tradice a přejeme všem čtenářům teplé a voňavé jaro.
Vanický Zdeněk | dne 23.03.2010Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka