Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Povolební jednání spějí ke konci. Nejasno je v Králíkách a Žamberku

Vyšlo dne:20.10.2018
Autor: Jiří Šmeral
Periodikum:Orlický deník

Povolební vyjednávání na Orlickoústecku se zvolna chýlí ke konci. V Ústí podepsali zástupci čtyř sdružení a stran koaliční dohodu ve středu odpoledne.
Ke shodě na povolební spolupráci dospěli rovněž nově zvolení zastupitelé za Koalici pro Českou Třebovou, ČSSD, ODS a sdružení 27 statečných v České Třebové. Podpis koaliční dohody mají naplánovaný na neděli.

„Vzhledem k tomu, že vzniká čtyřkoalice, tak to jednání bylo trošku delší. Ve čtvrtek proběhla schůzka zástupců, na které jsme pracovali na programu. Dospěli jsme ke shodě. Součástí koaliční dohody budou i programové priority,“ upřesnila lídryně vítězného sdružení a kandidátka na starostku Magdaléna Peterková.

Dojednáno mají i ve Vysokém Mýtě. Radnici bude následující čtyři roky vládnout široká koalice Nestraníků, ODS, ANO, KDU-ČSL, sdružení Patrioti, Volba pro město a Naše Mýto, která v zastupitelstvu disponuje přesvědčivou většinou šestnácti hlasů.

„Dohodli jsme se, že budeme pokračovat ve stejném složení jako doposud. Personální situace je dohodnutá,“ říká volební lídr Nestraníků a současný starosta František Jiraský, který bude ve funkci pokračovat. Staronovým místostarostou bude Martin Krejza z ODS. V sedmičlenné radě města usednou Blanka Kysilková za Nestraníky, Jiří Kovařík za Volbu pro město, Jaroslav Korbel za KDU-ČSL, Jan Lipavský za Patrioty a Helena Mandíková za ANO.
„Shodli jsme se, že písemná forma koaliční smlouvy není nutná, ústní smlouva platí úplně stejně, jako písemná. Na programovém prohlášení budeme ještě pracovat, je to náročnější dokument a do ustavujícího zastupitelstva jej určitě nedokončíme,“ upřesnil František Jiraský.

Naopak v Žamberku nebo Králíkách koaliční námluvy stále pokračují. O něco blíže možné povolební spolupráci jsou v Žamberku. „Rádi bychom pokračovali se současnými partnery Žamberskou demokratickou koalicí a hnutím ANO. Tato koalice, která fungovala čtyři roky, je silnější o dva mandáty,“ nastínil starosta Jiří Dytrt a jednička na kandidátce vítězných Nezávislých.

Do povolebních jednání se v Žamberku zapojila i Strana přímé demokracie, která ve volbách získala jeden mandát. „Jsme malé město na to, abychom si hráli na koalici a opozici. Jednáme se zástupci SPD, jestli bychom se případně programově shodli, abychom měli patnáct mandátů. Jeden z koaličních partnerů ještě zvažuje možnou jinou alternativu, takže jsme se domluvili na příští týden,“ přiblížil Jiří Dytrt.

V Králíkách jsou povolební vyjednávání na začátku. O víkendu by se ale mohla významně posunout směrem k budoucí dohodě. „Variant je víc. Další kolo rozhovorů chceme začít tento víkend. Očekávám, že to uzavřeme,“ sdělil kandidát na starostu Václav Kubín ze sdružení Sportovci. Utvoření velké koalice, o které se po volbách rovněž hovořilo, Václav Kubín nepředpokládá.Hanáková Silvie Elizabeth, Bc. | dne 22.10.2018Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka