Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Most do Polska na opravu čekal devět let

Vyšlo dne:20.10.2017
Autor: Iva Janoušková
Periodikum:Orlický deník

Uzavřený most a tříměsíční objížďka dlouhá několik kilometrů, to je v Žamberku minulostí.
Po téměř čtyřicet metrů dlouhém mostě, na kterém od 3. července pracovali dělníci společnosti Skanska, minulý čtvrtek opět jela auta i za otevření byli rádi i cyklisté a chodci, kteří dosud využívali vedlejší provizorní lávku.

V havarijním stavu

V úterý 17. října byl most před zraky zhruba dvou desítek lidí slavnostně otevřen. Datum bylo takřka symbolické, opravu mostu totiž město zadalo už v roce 2008 a přesně 17. října téhož roku byla podepsána smlouva o dílo. „Z důvodu neplnění rozpočtu daňovými příjmy však musela být rekonstrukce odložena a následně zrušena,“ konstatoval starosta Jiří Dytrt.

Rekonstrukce mostu přes Divokou Orlici za více než pět milionů korun je v letošním roce druhou největší investicí města. A nutno podotknout, že potřebnou.

Do mostní konstrukce totiž zatékalo, navíc bylo potřeba nahradit zábradlí v havarijním stavu a rozšířit stávající komunikaci o dvou pruzích a chodník na mostu tak, aby jejich parametry odpovídaly současným požadavkům. „Zajistili jsme železobetonovou vyrovnávací vrstvu na mostovce a položili novou hydroizolaci. Museli jsme nově zhotovit všechny potřebné mostní komponenty, mimo jiné železobetonové římsy a dilatační závěry, načež jsme osadili ocelové zábradlí a položili dvouvrstvý kryt komunikace na mostu. Sanovat jsme museli i betonové povrchy opěr a křídel mostu,“ popsal provedené práce obchodní manažer Skanska Pavel Martínek.

Druhou velkou zmíněnou investicí města je rekonstrukce knihovny. Ta již měla být hotová, došlo ale ke zdržení a termín otevření se tak posouvá na přelom října a listopadu.

Stavbu i natáčení skloubili hladce

Rekonstrukce přes šedesát let starého mostu do osady Polsko začala v červenci. V tu dobu se do Vonwillerovy továrny, která je v bezprostřední blízkosti mostu, nastěhoval i štáb České televize, který v místním Muzeu starých strojů a technologií natáčel dvouměsíční docu - reality s patnácti účastníky Dovolená v éře páry. Režisérce Zoře Cejnkové se ale plánovaná rekonstrukce nezamlouvala. „Paní režisérka nás velmi úpěnlivě žádala, abychom rekonstrukci odložili. Měla obavy, aby stavba hlukem nerušila natáčení,“ konstatoval starosta Jiří Dytrt a přidal i osobní zážitek z prvního dne natáčení. Režisérka Zora Cejnková totiž spustila všechny stroje, včetně katru na řezání dřeva. „Stáli jsme vedle sebe zhruba jeden metr a neslyšeli jsme jediné slovo,“ usmíval se starosta. Ke zdárnému průběhu pak už jen stačilo předat České televizi harmonogram prací a některé z nich sladit s natáčením.
Škodová Monika, Mgr. | dne 20.10.2017Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka