Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Oceněný dům nabízí výhled jako živý obraz

Vyšlo dne:21.09.2017
Autor: Petr Šilar, Kamil Dubský
Periodikum:Orlický deník

Stavby roku 2017 mají také v Litomyšli a Žamberku.
Jednou za dva roky se vyhlašuje anketa Stavba roku Pardubického kraje. Ocenění si v letošním ročníku připsal v kategorii rodinných domů zástupce ze Žamberka. Dům na západním okraji města projektoval Přemysl Kokeš. Stavba je zajímavá jak architektonickým provedením, tak i konstrukčním řešením. Rozměrná prosklená plocha v obytné části rámuje výhled z domu jako ničím nerušený obraz historického centra.

Ze staveb občanské vybavenosti získala titul přístavba piaristické koleje v Litomyšli. Pro město to je další ocenění kvalitní architektury, kterou se prezentuje. „Jsme pyšní na to, že další stavba v Litomyšli dostala ocenění. Navíc Litomyšl má ve sloganu, že je moderní historické město, a tato stavba toto heslo naplňuje,“ řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar. Přístavba bodovala nejen u odborné poroty složené ze zástupců kraje, architektů a stavařů. Veřejnost ji v hlasování ocenila druhým místem.

Ocenění Stavba roku opět získaly i kontroverzní stavby

Pardubický kraj - Architektonická soutěž Stavba roku Pardubického kraje má své letošní vítěze.

V pěti vyhlášených kategoriích získaly od odborné poroty titul rodinný dům v Žamberku, dostavba piaristické koleje v Litomyšli, Administrativní a vývojové centrum pardubické firmy ERA, Revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích a vyhlídka Milada na hradu Lichnice.

Laická veřejnost pak v anketě na internetu nejčastěji hlasovala pro obecní kapli v Mladoňovicích – Deblově na Chrudimsku, která vznikla ze dvou nepotřebných trafostanic.

Ocenění tak i letos získaly některé stavby, které podle mnohých ohlasů nejsou právě povedené.

Konkrétně jde o novou podobu Tyršových sadů, kterou část veřejnosti přijala s rozpaky, nebo obchvat Chrudimě, jenž dostal „zvláštní uznání“ poroty.

Deník před časem podrobil kritické analýze projekční nedostatky obchvatu, kvůli kterým silnice neumožňuje bezpečné předjíždění a některé zdejší křižovatky jsou vysloveně nebezpečné.
Škodová Monika, Mgr. | dne 21.09.2017Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka