Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Sousoší Nymfy a Kentaura je zpátky na pilíři kašny

Vyšlo dne:26.07.2019
Autor: Iva Janoušková
Periodikum:Orlický deník

Do kašny na Masarykově náměstí v Žamberku se po delší době vrátilo sousoší Nymfy a Kentaura, které bylo loni odmontováno z důvodu nutné opravy.
Sousoší Nymfy a Kentaura, zakoupené nákladem městské spořitelny v Žamberku, je dílem žamberského rodáka, akademického sochaře Františka Rouse mladšího z roku 1935.

Zvažují vysazení rybek

Jak uvedla vedoucí odboru regionálního rozvoje a územního plánování Lenka Fránková, tato investiční akce se časově zdržela vzhledem ke složitosti opravy vnitřního rozvodu, kvůli kterému bylo potřeba udělat do boku sochy montážní otvor.

„To si vyžádalo detailní restaurátorský průzkum a schválení památkáři. Oprava rozvodu v původní variantě se dlouho jevila jako nemožná, zvažovali jsme tedy i náhradní varianty řešení rozvodu vody, ale nakonec se nám podařilo najít odborníka, který ho dokázal opravit. Socha byla i povrchově restaurována a ošetřena v pasířství Houska a Douda z Buštěhradu,“ informovala Fránková a reagovala i na četné dotazy ohledně znovunavrácení hejna rybek.

„Tuto možnost zvažujeme. Problémem je složitost zachování čistoty vody v kašně. Voda, zřejmě i vlivem vyložení olověnou vanou a množství nečistot z okolních stromů, velmi rychle ztrácí čistotu a rybky k tomu mohou přispívat a následně tím mohou trpět. Obrátili jsme se na odborníky v této oblasti, vodu budeme pravidelně kontrolovat a situaci řešíme. Pokud to bude možné, rybky do kašny vrátíme,“ slíbila.
Škodová Monika, Mgr. | dne 30.07.2019Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka