Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Lidé, o kterých se v roce 2016 mluvilo

Vyšlo dne:29.12.2016
Autor: Šárka Mikulecká
Periodikum:Orlický deník

Dosáhli úspěchů, mimořádného počinu nebo se do povědomí veřejnosti zapsali jinak. To jsou některé osobnosti Orlickoústecka končícího roku.
Jirka Prachař

Letos v létě na mezinárodním setkání včelařské mládeže v Praze vybojoval Jirka Prachař titul nejlepší mladý včelař do 15 let. O včelařství mluví jako zkušený chlap. Oproti mnohým má ale něco navíc, ke včelám přistupuje s nebývalou pokorou a zodpovědností. „Včelu si nemůžete vzít do náruče. Ale člověk je může mít rád. A když se k nim bude dobře chovat, tak i ty včely se k němu budou dobře chovat. Ten vztah je jiný než k jiným domácím zvířatům, ale je to vztah," říká mladý včelař.

Iva Parish

Milovala hudbu, chtěla v Hamburku založit hudební školu. Schumann pro ni složil Opus 46 pro dva klavíry. Nakonec ji čekal krutý osud. Nadaná klavíristka Harriet, baronka z rodu Parish, ohluchla. Její jméno nese hudební festival, který v Žamberku na přelomu srpna a září uspořádala baronka Iva Parish (na snímku). V patnácti dnech nabídl šestnáct koncertů v kostele, kapli, parku i bývalé továrně. V prosinci na něj navázaly dva vánoční koncerty. Výtěžek bude věnován na opravu střechy kostela sv. Václava v Žamberku, která je v havarijním stavu. „Vytrvám, udělám vše, co je v mých silách, aby byl festival přijat širokou veřejností a byl pro ni přínosem. Zisk pak částečně pomůže doplnit částku k dotaci. Cítím, že je správné přiložit ruku k dílu, když je potřeba," uvedla baronka Iva Parish.
Škodová Monika, Mgr. | dne 02.01.2017Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka