Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Medaile dopádlovaly do žamberského kotviště

Vyšlo dne:26.08.2016
Autor: redakce
Periodikum:Orlický deník

Jedno zlato, dvě stříbra a navrch jeden bronz. To je výčet z vrcholných akcí.
Žamberk – Letní měsíce jsou spjaty s vodou. A především sportovci, kteří se bez vody neobejdou, mají pořádný zápřah, aby se dokonale připravili na jednotlivé závody a pak také na vrcholy, jakými jsou mistrovství Evropy a mistrovství světa. Žamberští kanoisté začali bojovat o medaile na evropské půdě v bulharském Plovdivu. Dvojice juniorů Jakub Stejskal a Vojtěch Procházka startovala společně s Čeřovským z Chomutova a Sobíškem ze Sparty Praha na čtyřkajaku – K4, prvně jmenovaný se pak pral s konkurencí ještě v individuálním startu na kilometrové trati. Všichni se museli vyrovnat s krutými podmínkami. Teploty se šplhaly ke 40 stupňům ve stínu, později se přihnaly silné bouřky s krupobitím. Jakub Stejskal se ovšem potýkal ještě navíc se střevním onemocněním, přesto do svého závodu nastoupil a ve finále B skončil na pátém místě. Se svými parťáky z čtyřkajaku však postoupil z rozjížďky přímo do finále. Tady se Češi drželi hned od startu mezi prvními pěti loděmi, v cíli pak nestačili pouze na loď Běloruska a obhájili druhou příčku z loňského roku.

VIDEO POSVĚTILO BRONZ
Na konci července se k evropským lodím přidaly ještě ty z dalších zemí mimo Evropu. Světový šampionát juniorů se uskutečnil v běloruském Minsku. Závody probíhaly na dokončovaném velkém kanále, jenž je svými rozměry větší než kanál v Račicích.
V Minsku se Procházka se Stejskalem soustředili pouze na kilometrový závod čtyřkajaku a po poradě se rozhodli vynechat závody na K1 a K2 vzhledem ke zkušenostem z evropského mistrovství. Los rozjížďky přisoudil české čtveřici mimo jiné i dvě medailové lodě z evropského šampionátu. Češi úplně nejlépe nejeli, dojeli třetí a postoupili do semifinále. V něm předvedli perfektní jízdu a finále jim neuniklo.
Soustředění napovídalo, že jsou připraveni bojovat o světové medaile. Byla to velká bitva. Až do závěrečných metrů se přiřítilo několik lodí a ani průjezd cílem nedal jistotu, kdo si cenný kov odveze. Rozhodl videozáznam. Potvrdil, že Češi si odvezou z Minsku bronzovou medaili. „Za oba mimořádné úspěchy si závodníci zaslouží velkou gratulaci za vzornou reprezentaci republiky, města Žamberka i kanoistického oddílu. Přejeme jim další úspěšné reprezentační starty, které je ještě na podzim čekají. Jakub se zúčastní Mistrovství světa v maratonu v Německu a Vojtu čekají závody olympijských nadějí v Maďarsku," uvedl Václav Stejskal.
V době, kdy junioři startovali na MS v Minsku, veteráni bojovali v litevském Trakai. Závodilo se na jezeře Galve, kde před závody situaci komplikoval silný vítr. Na závody se počasí umoudřilo a všichni účastníci po dojetí obdrželi dřevěné medaile s logem závodu ozdobené jantary. Čechům tyto medaile nestačily a z průzračné vody vylovili celkem 26 cenných kovů. Tři z nich, dvě zlaté a jednu stříbrnou, vybojoval žamberský veterán Jiří Strnad.
Škodová Monika, Mgr. | dne 29.08.2016Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka