Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Autor: Miroslav bednář, Radek Halva
Periodikum:Orlický deník

Nepomohli si. Fotbalisté Žamberka podlehli béčku Chrudimi a dál budou muset tvrdě bojovat o záchranu.
Holice – FK Agria Choceň 3:1
Proti zkušenému celku to měli choceňští mladíci nesmírně těžké. Holice sní o titulu a po výhře mohou snít nadále. Do vedení je poslal z penalty Jedlička a ještě do poločasu jej podpořil Kopřiva. Hosté se nevzdali. O přestávce si odpočinuli a v 54. minutě vykřesali naději, když se prosadil Šafek. Další branku už ale Choceňští nepřidali a v závěru inkasovali potřetí.

Fakta – branky: 24. J. Jedlička z penalty, 42. Kopřiva, 89. Václavek – 54. Šafek. Rozhodčí: Pešek (Chrudim). ŽK: 3:1. Diváci: 100. Poločas: 2:0. Holice: Králík – T. Velinský, Ručka, Lát (72. Tláskal) – Chvála – Klouček (66. Stárek), J. Jedlička, Musil – Kopřiva (61. Fotul) – Václavek, T. Jedlička. Choceň: Gerčák – Fogl, O. Kopecký, Baborák, Synek – Hanus (80. Kubový), Novotný, Krejza, Kubíček – Myšák, Šafek (75. Sklenář.

FK Česká Třebová – Třemošnice 0:0 penalty 4:2
Od úvodních minut se hrálo ve svižném tempu. Jako první se dostali k zakončení hosté, když si naběhl Hejcman, ale jeho střelu gólman Bárta vyrazil. Za domácí to zkoušeli hlavou Fučík vedle a po něm Haškův pokus rovněž hlavou brankář vyrazil. V 28. minutě našel Zahálka přetaženým centrem Nešického, který orazítkoval tyč. Třemošnice do druhé půle ještě více vyztužila defenzivu a spoléhala na brejky, při nichž byl velkým nebezpečím pro obranu domácích rychlonohý Hejcman. V 68. minutě přesprintoval oba stopery, ale s gólmanem přehodil i břevno. Vzápětí hlavičkoval třebovský Rataj, ale branku netrefil. Sedm minut před koncem vyhrál Hejcman souboj s Greplem na velkém vápně, následnou střelu nasměroval vedle. Před koncem zápasu zneškodnil Bárta ještě jeden Hejcmanův brejk a rozhodnout musely pokutové kopy. Lépe je zvládli třebovští střelci poměrem 4:2.

Fakta – rozhodčí: Beneš (Letohrad). ŽK: 1:1. Diváci: 120. Poločas: 0:0. Česká Třebová: Bárta – Rataj, David, Hašek, Grepl – Zahálka, Müller – Ezr (75. Morkes), Urbanec (84. Pachl), Fučík – Nešický. Třemošnice: Vojáček – Kunášek, Petr, Culek, Kalina – Vančura, P. Šindelář, M. Šindelář, Brom (89. Menšík) – Hejcman, Forman (76. Filip).

1. FC Žamberk – Chrudim B 1:4
Žamberští fotbalisté sehráli s chrudimskou rezervou vyrovnaný zápas. Konečný výsledek vypadá jednoznačně, ale ještě v devadesáté minutě bránili hosté nejtěsnější náskok a domácí sahali po vyrovnání.
Do první šance se dostal již ve třetí minutě P. Tlapák, jenž svatyni domácího celku hlavou minul. Žamberk odpověděl průnikem Krejčíka, brankář Vostradovský zakročil včas. O tři minuty později se poprvé radovali hosté. Zrůstovu hlavičku Martinovský vyrazil a důrazný Vácha propasíroval míč zblízka do branky.
Po změně stran udával tempo hry Žamberk. Breda hned zkraje uvolnil Krejčíka, jehož i napodruhé v zápase vychytal Vostradovský. Chvíli nato střílel Hrubý z otočky k tyči a Vostradovský předvedl další jistý zákrok. Kapituloval až po hodině hry, kdy se Krejčík po ideální Bredově přihrávce protáhl středem obrany a střelou na zadní tyč odčaroval kouzlo Vostradovského.
Z vyrovnání se domácí dlouho netěšili. V 75. minutě tradiční minelou v rozehrávce darovali vedoucí gól soupeři, což střídající Meduna s díky přijal.
Žamberk se nevzdával. V 81. minutě parádně střílel Jírů, míč směřující do horního rohu přizvedl Vostradovský na roh. Krejčíkova pohotová rána branku těsně minula. Před vypršením času měli vyrovnání na kopačkách střílející Franke a dorážející Pavelka, ani jeden z nich míč do branky zblízka neprotlačil. V 91. minutě zahrávali domácí roh, na který se vydal i brankář Martinovský. Místo vyrovnání však Žamberští inkasovali do prázdné branky z kopačky Malého. Pohár plný pelyňku domácí dopili ve třetí minutě nastavení po proměněné Kroutilově penaltě.

Fakta – branky: 63. Krejčík – 14. Vácha, 75. Meduna, 90 + 1. Malý, 90 + 3. Kroutil z penalty. Rozhodčí: Lukes (Lanškroun). ŽK: 2:3. Diváci: 155. Poločas: 0:1. Žamberk: Martinovský – Stejskal (46. T. Kotyza), Pavelka, Molnár (81. Rudolecký), Trejtnar – Krejčík, Breda, Jírů (86. Franke), Kos, Haupt – Hrubý. Chrudim B: Vostradovský – Malý, M. Tlapák, Valda, Bareš (67. Zeman) – Žalud (67. Meduna), Vácha, Hlavatý (76. Netušil), Opina, Zrůst – P. Tlapák (46. Kroutil).

FK Letohrad – Polička 1:0
Od začátku byl k vidění vyrovnaný fotbal ve slušném tempu s útočnou snahou na obou stranách, ale s minimem vážnějších příležitostí, neboť soupeři se často potýkali s nepřesnostmi v kombinaci. Opticky trochu lépe vyzněla první část hry pro domácí celek, který je smířen s jistotou sestupu, ale bezgólový stav byl odpovídající poměru sil na hřišti.
Obdobný obrázek nabízela také druhá půle, pokusy o zakončení byly málo účinné. To však platilo jenom do 61. minuty, kdy se mezi poličskými beky prosadil Pokorný, ocitl se sám před Slaným a svoji střelu umístil přesně. A to byl klíčový moment utkání. Hosté se sice snažili reagovat na nepříznivý vývoj zvýšenou aktivitou, jenže svého soupeře nedokázali dostat pod trvalejší tlak a ohrozit jeho svatyni se jim povedlo sporadicky. Domácí tím pádem těsné vítězství ustrážili.

Fakta – branka: 61. Pokorný. Rozhodčí: Halda (Starý Mateřov). ŽK: 0:1. Diváci: 65. Poločas: 0:0. Letohrad B: Satoria – Stejskal, Zach, Pačínek (56. Lorenc), Petráček – Švercl, Pokorný, Dvořáček, Vágner (90. Janoušek) – Slodičák (90. Černohous), Uhlíř. Polička: Slaný – Hašek, Jílek, Vondra, Jakub Mužík – Poul, Švec, Pazdera, Jiří Mužík – Stejskal, Dobeš.