Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Unikátní prořezávané betlémy v Žamberku

Vyšlo dne:15.12.2015
Autor: Vlaďka Šulcová
Periodikum:ORLICKÝ.net

Do středy 16. prosince máte možnost prohlédnout si unikátní betlémy z lipového dřeva, které vyřezal pan Vlastislav Vyhnálek z Jablonného nad Orlicí. V městském muzeu v Žamberku připravili pro návštěvníky, na rozdíl od minulých „měšťanských“ Vánoc, výstavu s přírodním nádechem a s názvem Vánoce v hrnečku, na ošatce, v košíku… - pro radost a inspiraci.
Kolekce prořezávaných betlémů z lipového dřeva vkusně dotváří atmosféru venkovských vánočních tradic a zvyků našich předků, rozhodně si nenechte ujít příležitost obdivovat unikátní práci šikovných rukou současného amatérského řezbáře, která se vyrovná profesionálním zhotovitelům betlémů. V žamberském muzeu jsou vystavovány poprvé.

Pro malé a velké jsou připraveny i různé předměty ze dřeva, které používali naše prababičky a pradědečkové. Mnoho návštěvníků ani neví, k čemu vlastně sloužívaly. Čekají na Vás malebné betlémky z kukuřičného šustí od paní Aleny Tschöpové z Letohradu – na ošatce, v kukani z proutí, v kokosovém ořechu nebo v makovičce. Mořený osvětlený betlém pana Stanislava Vacka z Letohradu má také své kouzlo.

Dále vystavujeme výtvarné práce na téma Vánoční hrneček, sešlo se jich přes 150 a vy můžete hlasovat pro ten nejkrásnější. Dříve naše prababičky v Orlických horách dávaly za okno kameninový nebo porcelánový hrneček naplněný krušpánkem se sušeným ovocem, oříšky a ozdobičkami. Pokud nevíte, co je krušpánek, na výstavě vám to prozradíme. V neposlední řadě můžete v 1. patře muzea obdivovat práci pana Jedličky ze Žamberka z počátku 20. století – mechanický betlém s figurkami kralického typu. Nově jsme letos získali polotovary výroby kralických figurek – zhotovil je pro názornost pan Jan Prokopec z Bystřece. V přízemí muzea si zakoupíte betlémy z papíru a drobné dárky. Zveme Vás k návštěvě naší výstavy a zajímavých betlémů!

Vlaďka Šulcová, Městské muzeum Žamberk
kurátorka výstavy
Škodová Monika, Mgr. | dne 16.12.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka