Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Setkání evropského svazku měst

Vyšlo dne:02.06.2016
Autor: Miloslav Chvátil
Periodikum:ORLICKÝ.net

Starosta města Jiří Dytrt spolu s předsedkyní komise pro zahraniční styky PhDr.Hanou Chvátilovou navštívili ve dnech 20. - 23.května 2016 polské město Nowa Sól u příležitosti tradičního setkání starostů měst evropského svazku.
Setkání mělo pracovní i slavnostní část. Konalo se u příležitosti 20. výročí podpisu smlouvy o spolupráci v oblasti mládeže a kultury. V roce 1996 ji ve francouzském městě St.Michel sur Orge podpisem stvrdili zástupci 6 evropských měst, kromě domácích ještě z Německa Püttlingen a Senftenberg, z Maďarska Veszprém, z Polska Nowa Sól a Žamberk. V roce 2001 se přidala italská Fresagrandinaria.
Polské město Nowa Sól představilo hostům vše, co během uplynulých sedmi let od minulého setkání vybudovalo. Rekonstruované muzeum a knihovnu, rozvíjející se průmyslovou zónu, čerstvě otevřený kulturní dům. Pozvalo hosty i na příjemnou projížďku po Odře na městském parníku a na závěr uspořádalo zajímavý koncert.
Během dvacetiletí se uskutečnilo19 setkání mládeže ze všech měst, převážně formou táborů s různými zájmovými workshopy, cílem vždy bylo vzájemné poznávání a navazování osobních kontaktů a jazykové zdokonalování. V rámci svazku byly uspořádány tři malířské plenéry, z nichž vzešla výtvarná díla posléze vystavovaná ve všech městech svazku. Cenná byla i setkávání strostů měst, výměna zkušeností a představení toho, co města vybudovala.
Na pracovním jednání v Nowe Sóli byl stanoven další program akcí v rámci svazku. Pro Žamberk je podstatné, že v příštím roce bude hostitelem setkání starostů měst a v roce 2018 pořadatelem mládežnického tábora. Starosta města Fresagrandinaria, které je letos hostitelem tábora mladých, představil termín a program. Příští rok bude mládežnický tábor v Nowe Sóli.
Škodová Monika, Mgr. | dne 08.06.2016Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka