Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

V Muzeu starých strojů vzdají hold páře

Vyšlo dne:15.09.2015
Autor: redakce
Periodikum:Orlický deník

Muzeum starých strojů a technologií připravuje na sobotu od 10 do 17 hodin den otevřených dveří, který připomene významné výročí páry a automobilismu v českých zemích. Letos uplyne 200 let od chvíle, kdy český vynálezce Josef Božek, mechanik pražského technického učiliště, po mnohaletém úsilí úspěšně předvedl veřejnosti v pražské Stromovce svůj parní vůz.
„Chtěli bychom při této příležitosti divákům předvést i další parní osobní automobily z dob úsvitu motorismu, kdy byla pára rovnocenným soupeřem benzínového i elektrického pohonu osobních vozidel," zve do muzea v areálu bývalé Vonwillerovy továrny Zora Střelcová. Návštěvníci budou moci vidět funkční repliku Božkova parovozu ze 70. let 20. století, tu při spanilých jízdách doprovodí automobily přibližující jednotlivé dekády vývoje tohoto odvětví.

Jako tradičně muzeum připomene svou hlavní činnost v oblasti parních strojů a stabilních motorů přehlídkou funkčních exponátů – nákladní automobil Škoda Sentinel, parní lokomobily v originálním zapojení s tradičními stroji – mlátička, cirkulárka, štípačka na dřevo, parní válce… Zpřístupněny budou expozice automobilismu a stabilních motorů. Pro zájemce budou probíhat komentované prohlídky areálu, které přiblíží nejen současné aktivity, ale i historii textilnictví v Žamberku a architektonický vývoj industriálního objektu továrny.
Škodová Monika, Mgr. | dne 16.09.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka