Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Připomínáme si boj Tibeťanů za svobodu

Vyšlo dne:10.03.2015
Autor: Jiří Sejkora, Dana Pokorná
Periodikum:Orlický deník

Orlickoústecko – Na 10. března připadá 56. výročí povstání proti čínské okupaci Tibetu. Tento den se celosvětově připomíná sounáležitost s Tibetem. Kampaň Vlajka pro Tibet má symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s národem, který se snaží přežít pod okupací cizí země.
První byla Přelouč

Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Prvním městem, které se zapojilo v Pardubickém kraji, se v roce 1997 stala Přelouč.

Útlak Tibetu trvá

Čínská komunistická armáda zcela obsadila Tibet v letech 1951 – 1952. Povstání, které vypuklo v Lhase 10. března 1959, však čínská armáda utopila v krvi a životem jej zaplatilo více než 80 tisíc Tibeťanů. Přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru a desetitisíce obyvatel Tibetu zamířily do exilu, a to včetně duchovního vůdce země dalajlámy.

Komunistická Čína nese mezinárodní protest nelibě. Samotná tibetská vlajka je v Číně zakázána a trestáno je i pouhé její vlastnictví, natož veřejné vyvěšení. Čína také soustavně uplatňuje politiku osídlování Tibetu vlastním obyvatelstvem. Cílem je co nejvíce udusit kulturní dědictví i místní opozici. V některých oblastech už jsou Tibeťané považováni pouze za národnostní menšinu. Do roku 2020 například čínská vláda plánuje do Tibetu sestěhovat až 280 tisíc čínských migrantů. Úředním jazykem je čínština. Tibetština je potlačována i ve školách.
Represivní totalitní praktiky známé u nás z doby komunistické vlády před rokem 1989, jako zatýkání umělců, perzekuce politických vězňů, tvrdá cenzura sdělovacích prostředků i internetu, jsou v zemi na denním pořádku.

Které obce a města v okrese vyvěsí vlajku

Česká Třebová
Dobříkov
Horní Čermná
Kameničná
Králíky
Lanškroun
Mladkov
Orličky
Studené
Ústí nad Orlicí
Vraclav
Vysoké Mýto
Žamberk
(zdroj: www.tibinfo.cz)

Festival pro Tibet 2015 v Lanškrouně

úterý 10. 3. před radnicí – vyvěšení tibetské vlajky
čtvrtek 12. 3. v 16 hodin, sál zámku
- zahájení výstavy Tibet na křižovatce
- projekce filmu Slova mého dokonalého učitele

Film Slova mého dokonalého učitele (Lesley Ann Patten/ Kanada/ 2003/ 103 min.) sleduje duchovní hledání tří studentů, na jehož konci doufají v nalezení moudrosti. Má to ale jeden háček – tím je jejich učitel. Fotbalový nadšenec, charizmatický filmař a světoobčan Khjentse Norbu Rinpočhe je jedním z předních buddhistických učitelů. On sám ale takovou „pracovní náplň" svými činy neúprosně odmítá. Film je s mírnou nadsázkou určen pro ty, kteří by si přáli potkat Yodu nebo Merlina a touží po spolupráci s učitelem, který boří konvence a často také iluze svých studentů, to vše s laskavým a jako žiletka ostrým humorem.

V hlavních rolích se představili Bernardo Bertolucci a Steven Seagal. Film se točil ve Velké Británii, Bhútánu, Kanadě, Spojených státech a v Německu na mistrovství světa. Hudbu na světové úrovni připravil Sting, Tara Slone & Joy Drop, Steve Tibbets, U.Man.Tek, Konga 19 a další. Film je inspirován buddhistickou filosofií. Ta říká, že nelze změnit lidské chování, dokud se nenaučíme vypořádat s vlastní myslí. Protože mysl je počátkem všeho utrpení, uzavřených srdcí, zakořeněných názorů a předsudků. A právě k prozkoumání mysli potřebujete učitele.
Pod vlajkou mu projela i čínská velvyslankyně

Pardubice – Pravidelně vyvěšuje fotograf Michal Klíma na svém domě v Labské ulici v Pardubicích tibetskou vlajku a ani letos na ni nezapomene.
„Kdysi dávno před lety jsme ji koupili. Jsem zkrátka takové to dítě roku 1989. Ty hodnoty a věci, které sem přinesl Václav Havel, uznávám a mám za své. V roce 1996 jsem navíc nějakou dobu pobýval na indicko-tibetské hranici, set-kal se s řadou uprchlíků z Tibetu a i proto mi to téma není lhostejné. Proti každému totalitnímu režimu se má bojovat úměrně tomu, co člověk udělat může. A tohle my udělat můžeme," říká o své motivaci Michal Klíma.
S vlajkou Tibetu se mu jednou podařil i malý úspěch.
„Jednou se mi neplánovaně povedlo, že mi pod ní musela projet čínská velvyslankyně. V Pardubicích byla na návštěvě 10. března a z centra města jeli na zámek Labskou ulicí. Tak snad si toho všimli," dodává Michal Klíma.
Vlajku Tibetu vyvěsí i toto úterý. „Zrovna tento rok mi to přijde o to víc fajn. Jako akcent na toho 'však vy víte koho', který sedí na hradě. Za to jak jezdí do Číny říkat, že ten byznys je důležitější než morální hodnoty. To mi přijde vrcholně krátkozraké, ubohé a nevím jak to nazvat," dodává Michal Klíma.
Tibetský umělec: „Kdybych se vrátil, zmizím"

Pardubice – Pracuje v Tibetském institutu hereckého umění v Indii, který se snaží zachovat a ukazovat tibetskou kulturu.
Jeho rodiče opustili Tibet v 50. letech a on sám se do něj nikdy nepodíval. Ani nemůže. „Musel bych asi mávat čínskou vlajkou, a stejně by mě tam uvěznili nebo bych v noci beze stopy zmizel," říká Tenzin Tsedup, který v pátek vystoupil v Pardubicích.
„Desátý březen je pro mě velmi významným dnem. Je to den, kdy mnoho Tibeťanů obětovalo svůj život při obraně dalajlámy," říká. Těší jej také solidarita, kterou jeho zemi dává najevo mnoho lidí u nás.
„Pro mě, stejně jako pro mnoho mých přátel, je vyvěšení tibetské vlajky něco, co velmi oceňujeme. Nemáme těm, kdo se takto za nás staví, co dát oplátkou. Bereme to jako opravdovou podporu. V České republice byli lidé za komunismu v podobné situaci a jsem velice rád, že na to nezapomínají a podporují Tibet. Pamatujeme i na prezidenta Václava Havla, který byl blízkým dalajlámovým přítelem," říká Tenzin Tsedup.
Sám k věci zaujímá střízlivý a konstruktivní přístup. „Tibeťané se už padesát let snaží jít cestou nenásilí. Přitom neprosazujeme za každou cenu oddělení od Číny. Je už zkrátka nemožné všechny Číňany dostat z Tibetu pryč. Věříme ale, že můžeme žít dohromady, jak nás učí dalajláma a jít společnou cestou. Tibet i Čína mají velkou a bohatou historii a můžeme stavět spolupráci na společných vlastnostech a nejlepších dovednostech obou národů," konstatuje Tsedup.
Foglová Petra, Bc. | dne 10.03.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka