Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Dokončení oslav 20 let trvání partnerství mezi městy Žamberk a Rice Lake v USA

Vyšlo dne:17.03.2015
Autor: Žamberk
Periodikum:Orlický deník

V prosinci roku 1993 byla na dálku podepsána smlouva o partnerství a spolupráci mezi městy Žamberk a Rice Lake v americkém Wisconsinu.
26. března - 6. dubna 2015

Navzdory velké vzdálenosti obou měst byly uskutečněny desítky oficiálních i privátních kontaktů mezi oběma městy. Každý rok vycestuje ze Žamberka dvojice studentů, aby studovala jeden školní rok v tamější high school a zvládla perfektně angličtinu. Čilé kontakty lze najít na poli kulturním, ale i podnikatelském a osobním.

Oslavy 20 let trvání tohoto partnerství začaly v roce 2013 návštěvou starosty Jiřího Dytrta, Valerie Fáberové a ředitele Gymnázia Žamberk Jaroslava Kvapila v Rice Lake. Na podzim téhož roku se reprezentantka Rice Lake Debbie Smith zúčastnila partnerských oslav v Žamberku. A nyní uskutečňujeme třetí fázi oslav, kdy do Žamberka přijíždí patnáctičlenná delegace z Rice Lake. Vede ji starosta Steve Harrington a dobrá duše našeho přátelství od počátku Debbie Neuheisel Smith.

O naše hosty se nejprve postarají bývalí exchange studenti (dnes již dospělí lidé) v Praze a po třech dnech nám je přivezou do Žamberka. Naši přátelé budou bydlet ve dvanácti rodinách, které měly většinou v Rice Lake někoho na studijním pobytu.

Ukážeme jim Žamberk a okolí, nezapomeneme na školy, kulturní a sportovní zařízení, městské podniky a soukromé firmy. Navštívíme města Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Lanškroun, Králíky, prohlédneme si klášter na Hedeči, opevnění z 2. světové války, muzeum řemesel či kostel v Neratově. Samozřejmě jim ukážeme i všechny památky našeho města. Ale uspořádány budou také výlety do Vídně a polské Osvětimi.

Na závěr pobytu je přichystán SLAVNOSTNÍ VEČER PŘÁTELSTVÍ, a to v neděli 5. dubna 2015 v 17 hodin v Divišově divadle. Těšit se můžete na prezentaci města Rice Lake, zdravici tamějšího starosty, KONCERT PĚVECKÉHO SBORU CORALE a ve foyeru divadla pak na výstavu připomínající 20 let partnerství. Vstup je zdarma.
Foglová Petra, Bc. | dne 18.03.2015Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka