Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Připomněli si Den válečných veteránů

Vyšlo dne:19.11.2014
Autor: Žamberk
Periodikum:ORLICKÝ.net

U příležitosti Dne válečných veteránů, který připadl na úterý 11. listopadu 2014, proběhly pietní akty v Ústí nad Orlicí. Také v letošním roce se jich zúčastnili zástupci města Žamberka.
Položením květin u památníku odboje u Bubeníka a v parku Československých legií, byla uctěna památka československých legionářů a vojáků, kteří padli v 1. a 2. světové válce. Pietního aktu se zúčastnili zástupci města Ústí nad Orlicí a okolních měst, Armády České republiky, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a další hosté.

Slavnostně byly také předávány ocenění a medaile. Město Žamberk dostalo od Československé obce legionářské pamětní stuhu na prapor za zásluhy o obnovu a šíření legionářských tradic, kterou starosta Jiří Dytrt převzal z rukou místostarosty města Ústí nad Orlicí Jiřího Preclíka. Pro Žamberk je to již třetí ocenění Českou obcí legionářskou. V roce 2012 dostal čestné uznání pan Vladislav severin ml. a v roce 2011 byla městu udělena plaketa.

V tento den roku 1918 v 11:00 bylo v Le Francportu u Compiegne uzavřeno příměří mezi Německem a Francií a byly tak ukončeny válečné operace první světové války. Na památku mnoha miliónů obětí si toto datum každoročně připomínají demokratické země Evropy, USA, Kanada a Austrálie jako Den veteránů nebo Den vzpomínek.
Foglová Petra, Bc. | dne 20.11.2014Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka